Senátní imunitní výbor v úterý neschválil doporučení vydat senátora ČSSD a přerovského primátora Jiřího Lajtocha k trestnímu stíhání kvůli zakázkám v Přerově. Podle předsedy výboru Jaroslava Kubery (ODS) v podstatě nechal rozhodnutí na celém Senátu, který bude o žádosti rozhodovat na nadcházející schůzi.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha ještě před jednáním výboru řekl, že většina senátorů sociální demokracie bude pro Lajtochovo vydání.

Důvody rozhodnutí výboru nechtěl Kubera specifikovat vzhledem k neveřejnosti jednání. "Hlasování bylo tajné". Podle některých dalších členů výboru prý protikorupční policie nepředložila v žádosti dostatečně přesvědčivé důkazy pro Lajtochovo vydání.

Žádost souvisí s údajným prodražením stavby přerovského domova důchodců a rekonstrukce zimního stadionu. Kromě Lajtocha policie podezírá ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky dalších 12 lidí včetně přerovských radních. Podezření se týká takzvaných víceprací na obou stavbách.

"Veškeré vícepráce procházely standardním způsobem, byly odsouhlaseny jak na stavbě, tak v komisi, výběrové komisi a následně na radě. Poté teprve byla uzavřena smlouva jako dodatek ke smlouvě a teprve poté byla prováděna fakturace. Necítím žádnou vinu, myslím, že k žádnému zločinu sjednání výhody nedošlo," uvedl již dříve Lajtoch, který okolnosti případu vysvětloval i imunitnímu výboru v úterý. Přislíbil svou nevinu obhájit i před soudem.

Kubera k tomu řekl, že i kdyby Lajtoch o vydání sám požádal, konečné rozhodnutí je na plénu Senátu.

Přerovský domov pro seniory byl otevřen v září 2008 přestavbou základní školy v ulici Optiky. Jeho cena se proti plánu zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Prověrky antimonopolního a Nejvyššího kontrolního úřadu ale žádné pochybění neodhalily. Od antimonopolního úřadu ale město letos dostalo pokutu 90.000 korun kvůli výběru dodavatele na stavební úpravy zimního stadionu. Proti pokutě se radnice odvolala, rozhodnutí dosud nepadlo.

Související