Některé úřady navrhují omezení nebo rovnou zrušení vybraných bodů z vládní protikorupční strategie. To se nelíbí nové vicepremiérce pro boj s korupcí Karolíně Peake (VV).

„Politici či úředníci nemohou kontrolovat sami sebe. Ten systém je nutné změnit,“ řekla Peake pro Hospodářské noviny v prvním rozhovoru po jmenování do funkce místopředsedkyně vlády.

HN: Vláda neustále opakuje, že v boji s korupcí je klíčová otevřenost. Jak to jde dohromady s tím, že ministerstva nechtějí, i přes jasný verdikt nejvyššího soudu, zveřejňovat, kolik platí na odměnách náměstkům či vysoce postaveným úředníkům?

Je to bitva mezi právem na informace a snahou úřadů ochránit lidi před závistí. Případ Petra Fejka ukázal, že tady sice roky funguje určitý systém, ale dokud se zlaté padáky a milionové odměny týkají lidí, jež nikdo nezná, nikomu to nevadí. Problém to začne být, když se to dotkne obecně známého člověka, nejlépe ještě pozitivně vnímaného, to pak nejvíc křičí ti, jíž z toho léta žili. Vždyť mnohé politické strany se takhle tradičně staraly o své politiky, posílaly je do různých dozorčích rad. Jsem pro to, aby se takovéto částky zveřejňovaly, ale aby zároveň všichni věděli, jaká jsou pravidla a jak to funguje.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.