Některé úřady navrhují omezení nebo rovnou zrušení vybraných bodů z vládní protikorupční strategie. To se nelíbí nové vicepremiérce pro boj s korupcí Karolíně Peake (VV).

„Politici či úředníci nemohou kontrolovat sami sebe. Ten systém je nutné změnit,“ řekla Peake pro Hospodářské noviny v prvním rozhovoru po jmenování do funkce místopředsedkyně vlády.

HN: Vláda neustále opakuje, že v boji s korupcí je klíčová otevřenost. Jak to jde dohromady s tím, že ministerstva nechtějí, i přes jasný verdikt nejvyššího soudu, zveřejňovat, kolik platí na odměnách náměstkům či vysoce postaveným úředníkům?

Je to bitva mezi právem na informace a snahou úřadů ochránit lidi před závistí. Případ Petra Fejka ukázal, že tady sice roky funguje určitý systém, ale dokud se zlaté padáky a milionové odměny týkají lidí, jež nikdo nezná, nikomu to nevadí. Problém to začne být, když se to dotkne obecně známého člověka, nejlépe ještě pozitivně vnímaného, to pak nejvíc křičí ti, jíž z toho léta žili. Vždyť mnohé politické strany se takhle tradičně staraly o své politiky, posílaly je do různých dozorčích rad. Jsem pro to, aby se takovéto částky zveřejňovaly, ale aby zároveň všichni věděli, jaká jsou pravidla a jak to funguje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se