Podoba Václavského náměstí by se měla podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) změnit. Město uvažuje o tom, že by uprostřed vytvořilo zelený pás, který by fungoval jako parčík. Zamlouvá se mu také varianta, že by náměstí častěji sloužilo kulturním akcím a že jednou za čas se pro dopravu zcela uzavřelo.

Svoboda to řekl při obhlídce náměstí, kterou podnikl v noci na dnešek.

Primátor se během prohlídky zajímal například o kontroly taxikářů, cizinců, bezdomovců a takzvaných naháněčů, kteří lákají turisty do nočních podniků. Při cestě jej doprovázeli šéfové městské a státní policie.

Lidé, kteří na Václavském náměstí žijí nebo pracují, si podle Svobody stěžují na to, že se tam necítí bezpečně. Chtěli by také, aby náměstí sloužilo nejen turistům.

 

 

"Koresponduje to s tím, o čem uvažujeme, zda vytvořit ve středu náměstí zelený pruh, který by fungoval jako park. O změně podoby náměstí budeme diskutovat s architekty a urbanisty," řekl novinářům během prohlídky Svoboda.

Zeleň, která uprostřed náměstí nyní je, nahrazují především květinové záhony.

Nebezpečné jsou přilehlé uličky

Podle primátora se problémy nekoncentrují na samotném Václavském náměstí, ale v přilehlých ulicích. Tam jsou například noční podniky nabízející sexuální služby, kterých je podle ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše v okolí náměstí asi 26, ale i dealeři drog.

 

 

Na rozdíl od některých zástupců minulého vedení si primátor nemyslí, že by z náměstí musely zmizet stánky s občerstvením. "Patří to ke koloritu ulic," poznamenal primátor.

Pozvednutí náměstí si přeje také Sdružení Nového Města pražského, které existuje asi osm let a v kterém jsou jak lidé, kteří v okolí náměstí bydlí, tak podnikatelé a vlastníci nemovitostí. Podle zástupce sdružení a ředitele hotelu Adria Karla Doubka je chyba, že dosud nebyl realizován projekt na přestavbu spodní části náměstí, který byl vypracován už v roce 2005. Ten sliboval posílení zeleně nebo automobilovou dopravu v režimu obytné zóny. Sdružení se podle Doubka snaží i přiložit ruku k dílu, na náměstí pořádá kulturní akce.

Primátor Prahy  Bohuslav Svoboda (ODS)

Na obhlídku náměstí chce vyrazit Svoboda znovu na konci prázdnin, chystá se projít také Královskou cestu, kde jsou podle něj zejména problémy s kapsáři.