Bývalý rozhodce v kauze Diag Human a nyní děkan právnické fakulty v Plzni Květoslav Růžička odmítl jednoznačně odpovědět na dotaz, zda psal či nepsal posudek, který u soudu ve Vídni přispěl k rozhodnutí o exekuci trojice českých uměleckých děl.

K jasné odpovědi ho oficiálním dopisem vyzval generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.

Růžička se ale přímé odpovědi vyhnul. »Sděluji, že veškeré dokumenty, které mi strany ve sporu doručily, jsou založeny v rozhodčím spisu. Stejně tak jsou v tomto spisu založeny veškeré písemnosti, které jsme vyhotovil. Celý spis jsem předal dne 15.9. 2009 tehdejším členům přezkumného senátu,« napsal Růžička.

Kopii žádosti i následné odpovědi má týdeník Ekonom k dispozici.

Podezření na podvrh

Podle ministerstva zdravotnictví takové vyjádření nijak nerozptyluje podezření z toho, že posudek je podvrhem; v takovém případě by se mohlo jednat o trestný čin. »Je to zcela nejednoznačné a nevíme, co si o tom myslet. Naše podezření to nevyvrací,« řekl týdeníku Ekonom vedoucí právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Sám Květoslav Růžička se totiž dříve v rozhovoru pro deník Právo od textu, v němž podpořil argumenty Diagu Human o právně neúčinném odvolání státu, distancoval: "Nemám s tím nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal. Nepamatuji si, že bych dával někdy nějaké stanovisko, či rozhodnutí," citoval jej deník.

Diag Human obvinění z toho, že by Růžičkovo právní stanovisko mohlo být podvrhem, popírá a považuje za absurdní. Světlo do sporu o pravost právního stanoviska by mohlo vnést pozvání Květoslava Růžičky coby svědka k jednání vídeňskému soudu.

Ten také rozhodne o podstatě celé kauzy - tedy o tom, zda se Česká republika v roce 2008 odvolala proti výsledku arbitráže, která státu uložilo vyplatit Diagu Human 8,9 miliard korun, v souladu s právem, či protiprávně.

Související