Liberecký kraj po roce opět sužují záplavy. Na dvou řekách - Smědé v Předláncích a Řasnici ve Frýdlantu platí k čtvrteční noci stav ohrožení. 

Kamenice v Plavech i Jizera v Jablonci nad Jizerou klesly na druhý povodňový stupeň, stejně jako řeka Jeřice. Tento stupeň platí také na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou. První povodňový stupeň je na Ploučnici.

Na dalších tocích jsou první nebo druhé stupně. V osadě Víska ve Višňové na Liberecku se voda z řeky Smědé rozlévá, několik lidí bylo evakuováno.

Povodňovou situaci sledujeme ON-LINE zde

Řeky v kraji klesají jen velmi zvolna, stále prší, i když méně intenzivně. Na některých srážkoměrných stanicích v Jizerských horách naměřili za 24 hodin až 147 milimetrů srážek.

Ve Višňové se podle starostky Vladimíry Erbanové situace stále zhoršuje. "Ještě ve středu bylo v řece 12 centimetrů vody, teď je tam 286 centimetrů a stále stoupá," popsala situaci starostka.

"Zatím ale není důvod vyhlásit stav nebezpečí ani svolávat krajský krizový štáb, voda zatím nezaplavila žádné obydlené prostory, jen sklepy a garáže," řekl novinářům hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) po jednání krajské povodňové komise.

Mapa

Ve Frýdlantu se rozlila voda z rybníka u Slezanu. Podle starosty Dana Ramzera byla nádrž poškozená už loňskou povodní. Voda zaplavila přízemí jednoho domu.

"Nefungovala stavidla. Hasiči se to snaží nějakým způsobem řešit," dodal starosta.

Policie uzavřela silnice

Situaci komplikují zaplavené silnice i padající stromy. Kvůli vodě je uzavřena silnice třetí třídy z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce.

Uzavřít museli i provizorní most u obecního úřadu v Raspenavě, kde hrozí, že ho voda podemele. Neprůjezdná je také raspenavská Fučíkova ulice, kde Smědá podemlela břeh.

Do Hejnic se tak dá dostat jen přes Frýdlant a Nové Město pod Smrkem. Podemletá je ale podle informací z policie i hlavní silnice 13 na Frýdlant za Albrechticemi. Zaplavené jsou ulice Tovární, Hejnická a V Údolí ve Frýdlantu, zakázán je i průjezd do Raspenavy kolem školního statku.

Hasiči odčerpávali vodu z řady objektů a ve Světlé pod Ještědem, Janově nad Nisou nebo Plavech pomáhali odstranit popadané stromy, které blokovaly silnice.

Strom spadl na koleje přímo před vlak

Do stromu, který se kvůli podmáčené zemině skácel na koleje, najel na Jablonecku vlak a hasiči pomáhali z vozu přes řeku Mohelku dostat 23 cestujících.

Vydatné deště zvedly také hladiny některých řek v Plzeňském kraji. Po rychlém vzestupu se ale hladiny většinou postupně uklidňují.

Na druhém povodňovém stupni byla kolem 22:45 Úslava v Plzni-Koterově a Klabava na odtoku z klabavské nádrže. Hasiči zasahovali například v obci Radnice na Rokycansku, kde u potoka stavěli hráze z pytlů s pískem, nebo ve Starém Plzenci na Plzeňsku, kde voda zaplavila garáž a dům.

Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku naplavená hlína a bláto zatarasily silnici.

Ve Středočeském kraji řeky postupně klesají

Ve Středočeském kraji platil k čtvrteční noci druhý povodňový stupeň na řece Lomnici v Dolním Ostrovci, na Litavce byl vyhlášen druhý stupeň. Hladina obou toků však přes den postupně klesala a nebezpečí bylo odvoláno.

Nejnižší povodňový stupeň byl odpoledne vyhlášen ve Žlebech na řece Doubravě a podle meteorologů by se na druhý stupeň mohla ještě rozvodnit Jizera.

V noci potok Chumava částečně zatopil domov pro seniory v Hostomicích na Berounsku a kvůli silnému podmáčení se zřítila část budovy v Kounově na Rakovnicku.

Omezení na železnici

Zejména kvůli popadaným stromům byly problémy na několika tratích na Berounsku a v okolí Prahy. Na Vysočině byla přerušena doprava na trati Brno - Kolín a až do odpoledne nejezdily vlaky na podemleté trati mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi na Berounsku.

Kvůli velké vodě hasiči evakuovali dětské tábory u Rožmitálu pod Tremšínem, na Rokycansku a v Hutích na Příbramsku.

Sledovali jsme online

 
21.7.2011 12:47 | U Jablonce vykolejil vlak kvůli dešti

Nedaleko Rychnova u Jablonce nad Nisou vykolejil před polednem vlak. Narazil do spadlého stromu. Ve voze bylo v tu dobu kolem 20 cestujících. Tři byli lehce zraněni, řekl ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík.

V Libereckém kraji intenzivně prší, strom zřejmě spadl v důsledku podmáčení. Vlak do něj podle Joklíka narazil v 10:46. Doprava na trati mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem stojí ale už od 10:00, kdy se tam na přejezdu srazil vlak s osobním automobilem. Tato nehoda byla bez zranění, vlaky ale nahradily autobusy. Výluka se kvůli další nehodě prodlouží.

21.7.2011 12:54 | Pršet bude i v pátek

Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že srážky na severu a východě České republiky budou pokračovat také i v následujícím dni.

21.7.2011 13:05 | Řeka Berounka stoupá

"Úhlava v Klatovech je už po kulminaci bez povodňových stupňů, stejně jako Klabava v Hrádku, která v noci rovněž dosáhla třetího stupně, řekl ČTK dispečer plzeňského Povodí Vltavy Jan Bláha.

"Na vzestupu je také Berounka v Plzni na Bílé Hoře, kde se ještě během dne projeví dotékající voda z ostatních řek. Berounka by zde měla dosáhnout prvního stupně," dodal.

21.7.2011 13:22 | Policie zavírá některé mosty a silnice

Kvůli záplavám uzavřela policie na Liberecku některé silnice a mosty. Největší problémy jsou na Frýdlantsku, kde hladiny řek stále stoupají a někde se už vylily z koryta. V poledne musel být pro dopravu uzavřen most u obecního úřadu v Raspenavě a policie tam odklání dopravu. Neprůjezdné jsou také silnice do Předlánců a Višňové. ČTK o tom informovala liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Zákaz vjezdu platí podle Suchánkové také na cestě z Višňové do Vísky.

Vozovky jsou podle Suchánkové osazeny značkami zákazu vjezdu, někteří řidiči je ale nerespektují a snaží se tudy projet. Situace se však mění velmi rychle a řidiči riskují, že svůj vůz "utopí".

21.7.2011 13:42 | Na Rakovnicku se zřítil dům

Déšť způsobil silné podmočení rodinného domu v Kounově na Rakovnicku. Část budovy se kvůli tomu zřítila. "Dům byl prázdný, byl neobývaný," řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Statici podle ní nyní musejí rozhodnout, jestli se bude muset zbourat celý dům.

Celkem hasiči ve Středočeském kraji kvůli dešti zasahovali u sta případů, většinou podle Kerekové čerpali vodu ze sklepů a odstraňovali popadané stromy.

21.7.2011 14:38 | Kvůli povodním bude z řeky Bečvy odstraněno bahno

Pracovníci Povodí Moravy se chystají pustit do odstraňování rozsáhlých štěrkopískových nánosů v korytě řeky Bečvy v Přerově. Využijí při tom každoročního snížení hladiny na tamním jezu, které se plánuje na pátek. Nánosy v lokalitě U loděnice jsou následkem povodní z loňského roku. ČTK to řekl Pavel Bíza z Povodí Moravy.

"Nánosy snižují kapacitu koryta a mohly by způsobit problémy při možných povodních. Způsobuje to navíc problémy i v zimě, mohly by se totiž v těchto místech shromažďovat kry," uvedl Bíza.

21.7.2011 14:40 | Jizera nadále stoupá, zasedne povodňová komise

Hladina řeky Jizery nadále stoupá. V 16 hodin se proto v Mladé Boleslavi sejde povodňová komise. Povodí Labe v poslední informační zprávě uvádí, že během dnešního dne a noci se očekává vydatný déšť na Děčínsku, Liberecku, ve východních Čechách. Očekávají se úhrny srážek za 24 hodin 30 – 50 mm, v Jizerských horách ojediněle kolem 70 mm.

Vzhledem k těmto srážkám lze očekávat i nadále vzestup vodních stavů na Smědé a horním toku Jizery nad úrovní 3. SPA. Aktuálně byl opětovně dosažen 2. SPA na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou. Na rozvodnění řeky se připravuje také firma Compag, která začala s rozvozem pytlů s pískem.

21.7.2011 16:15 | Hladiny řek se blíží třetímu stupni

Stav ohrožení je v Libereckém kraji už na pěti řekách po Smědé, Jeřici, Kamenici a Jizeře překročila úroveň třetího povodňového stupně také Řasnice ve Frýdlantu.

Na Lužické Nise stále platí druhý povodňový stupeň, na Ploučnici je jednička. Nejhorší je situace právě na Frýdlantsku, kde voda zaplavila některé komunikace ve Višňové, Frýdlantu a Raspenavě, uzavřené jsou i některé ulice v Hrádku nad Nisou a lávka U Koruny.

Ve Višňové už kvůli stoupající řece preventivně evakuovali dvě rodiny s dětmi z osady Víska.

21.7.2011 16:32 | Hasiči vyjíždějí k desítkám případů

Podle mluvčí libereckých hasičů Zdenky Štrauchové vyjížděli hasiči k desítkám případů. "Většinou se jedná o čerpání vody ze zatopených prostor, kdy například ve Frýdlantu kvůli ucpané kanalizaci tekla voda do rodinných domů v celé ulici Míru," řekla ČTK Štrauchová.

Jednotka na místo přivezla pytle s pískem, zábrany a vodu odčerpala. Ve Stráži nad Nisou pro změnu přetékala hráz koupaliště a bylo třeba udělat výkopové strouhy.

Dopoledne se také objevily informace o protržení hráze rybníka ve Frýdlantu, nakonec se ukázalo, že voda se přelila přes hráz.

21.7.2011 16:51 | Na Plzeňsku hladiny pomalu klesají

Po rychlém vzestupu řek v Plzeňském kraji v noci ze středy na čtvrtek se hladiny většinou během čtvrtka postupně uklidňují.

Na třetím povodňovém stupni je stále Úslava v Plzni-Koterově a také Klabava na odtoku z klabavské nádrže. Na druhém stupni je Klabava v Nové Huti.

Úslava ve Ždírci a Úhlava v Přešticích mají první stupně. Prvního stupně dosáhla také Berounka v Plzni na Bílé Hoře, řekl dispečer Povodí Vltavy Jaroslav Sedláček.

Úhlava v Klatovech je už po kulminaci bez povodňových stupňů, stejně jako Klabava v Hrádku, která v noci dosáhla třetího stupně.

Berounka na Bílé Hoře bude zřejmě ještě stoupat, jak do ní budou dotékat povodňové vlny z ostatních řek protékajících Plzní. První povodňové stupně bude mít Berounka zřejmě i dál po toku. Úslava v Koterově se sice stále drží na třetím stupni, je ale už po kulminaci a zvolna klesá.

21.7.2011 16:57 | Přímo z místa: Podívejte se, jaká je situace na Liberecku

Řeka Smědá u Višňové na Liberecku se rozvodnila až na třetí stupeň povodňové aktivity. V Raspenavě byla zahájena evakuace:

21.7.2011 17:02 | Raspenava

Foto: HN - René Volfík.

21.7.2011 17:04 | Mladá Boleslav zůstává v pohotovosti
V 16 hodin zasedala v Mladé Boleslavi povodňová komise. „Stálá povodňová služba nebyla zatím zřízena, situaci ale budeme nadále bedlivě sledovat,“ řekl Jan Jihlavec, vedoucí odboru životního prostředí a člen povodňové komise.
Tato služba však bude zřízena, pokud by hladina řeky Jizery stoupla na druhý povodňový stupeň. Městská policie i nadále zůstává ve střehu a firma Compag zajistila rozvoz pytlů s pískem do záplavových oblastí, informovala tisková mluvčí města Hana Jandová-Koišová.
21.7.2011 17:13 | Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku zatarasily silnici hlína a bláto

Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku způsobila problémy naplavená hlína a bláto, které zatarasily silnici. Radnice se podle starosty Pavla Čížka pokusí čistit silnice a v příkopech uvolnit zanesené vstupy dešťové kanalizace.

21.7.2011 17:17 | Říčka Smědá na Liberecku

Foto: HN - René Volfík

21.7.2011 17:26 | Višňová je odříznuta od světa

Obec Višňová ve frýdlantském výběžku ohrožená rozvodněnou řekou Smědou je nyní prakticky nedostupná. V dalších osadách, které jsou její součástí a kam se zatím dá dostat, se voda na mnoha místech rozlila do zahrádek a někde i na cesty.

Hasiči vodu čerpají a lidé chodí s obavami hladinu řeky kontrolovat. Neustále přitom prší. Místní doufají, že se nebude opakovat loňská pohroma.

21.7.2011 17:30 | Ve Středočeském kraji platí menší ohrožení

První stupeň pohotovosti začíná platit ve Žlebech na řece Doubravě. Na řece Litavce v Berouně platil druhý povodňový stupeň, který již byl odvolán. "Řeka nikoho ani ničí majetek bezprostředně neohrozila," uvedla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.

Meteorologové předpokládají, že by se ve středních Čechách mohla ještě rozvodnit řeka Jizera, kvůli četným a vydatným srážkám na jejím horním toku v Libereckém kraji. Ve středních Čechách by mohla dosáhnout ke druhému stupni povodňové aktivity.

21.7.2011 17:46 | Obec Víska, která leží nedaleko Višňové, je nedostupná auty

Do osady Víska, odkud už musely být už dopoledne evakuovány dvě rodiny, se už lidé auty nedostanou. Na provizorním mostě jim v tom brání značka se zákazem vjezdu.

Z Vísky do sousedních Minkovic se dá dostat jen dlouhou oklikou přes les. Na silnici se totiž rozlila řeka. "Tam neprojedete ani s traktorem," potvrzuje policista, který na křižovatce zastavuje a odklání poslední projíždějící vozy.

Foto HN: René Volfík

21.7.2011 18:22 | Strom spadl na koleje přímo před vlak na Jablonecku

Do stromu, který se kvůli podmáčené zemině skácel na koleje, najel na Jablonecku vlak a hasiči pomáhali z vozu přes řeku Mohelku dostat 23 cestujících.

Zejména kvůli popadaným stromům byly problémy na několika tratích na Berounsku a v okolí Prahy. Na Vysočině byla přerušena doprava na trati Brno - Kolín a až do odpoledne nejezdily vlaky na podemleté trati mezi Zadní Třebaní a Lochovicemi na Berounsku.

21.7.2011 18:35 | Mapa rozvodněných řek v republice

Smědá (Předlánce) - 3.SPA

Řasnice (Frýdlant-Řásnice) - 3.SPA

Lužická Nisa (Hrádek nad Nisou) - 2.SPA

Jeřice (Chrastava) - 2.SPA

Berounka (Bílá hora) - 1.SPA

Úslava (Koterov) - 2. SPA

Klabava (Nová Huť) - 2.SPA

Jizera (Bakov nad Jizerou) - 1.SPA
Jizera (Jablonec nad Jizerou) - 2.SPA

 

Vysvětlivky:

zelená - bdělost
žlutá - pohotovost
červená - stav ohrožení

Zdroj: ČHMÚ

21.7.2011 18:42 | Devět lidí bylo evakuováno v Libereckém kraji

V Libereckém kraji bylo kvůli záplavám preventivně evakuováno devět lidí. Čtyři děti a dva dospělí opustili domov ve Višňové, další tři lidé byli evakuováni v Raspenavě.

V Libereckém kraji platil po poledni stav ohrožení na pěti tocích, voda ale už opadá. Zatím není důvod vyhlásit stav nebezpečí ani svolávat krajský krizový štáb, voda zatím nezaplavila žádné obydlené prostory, jen sklepy a garáže, řekl v úterý novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) po jednání krajské povodňové komise.

21.7.2011 18:51 | Srážky jsou třetinové oproti loňsku

Podle údajů ze srážkoměrných stanic napršelo za 24 hodin na některých místech v Jizerských horách až 140 milimetrů, dést ale slábne. Ničivé síly loňských povodní zatím letošní záplavy nedosahují, srážkové úhrny jsou zhruba třetinové.

"Třeba na Fojtce loni za jedinou hodinu spadlo 50 milimetrů srážek, dnes to bylo za celý den jen kolem 94 milimetrů," informoval ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

21.7.2011 18:54 | Vodákům na Ohři se rozlomila loď

Vodákům, kteří se odpoledne plavili na Ohři, praskla poblíž Muzikova loď. V místech, kde je řeka poměrně hluboká, se nedokázali dostat na břeh. Pomoci jim museli hasiči, kteří je dopravili do bezpečí pomocí záchranného lana, oznámil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Po intenzivní deštích hladina vody v řece stoupla a rovněž proud byl mnohem rychlejší. Dvoučlenná posádka patrně přehlédla velký kámen, anebo se mu už nedokázala vyhnout, uvedl ČTK mluvčí. "Jejich loď se doslova rozlomila na dvě půlky a zůstala viset na kameni. Vodáci se jí drželi, ale kvůli silnému proudu se nemohli dostat ke břehu," poznamenal Kasal.

21.7.2011 19:10 | Velká voda ohrožuje obydlí

Foto: HN - René Volfík

21.7.2011 19:23 | Hasiči nasadili do terénu 23 jednotek

Hasiči nasadili do boje s živlem 23 jednotek se zhruba 110 dobrovolnými i profesionálními hasiči. "Na řadě míst nám dělají problémy nakloněné podmáčené stromy, někde si museli hasiči cestu doslova proklestit," řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský. 

V Raspenavě mají hasiči také psycholožku, která je schopna lidem, kteří po necelém roce znovu zažívají přívaly vody, pomoci.

21.7.2011 19:46 | Posílena je v zaplavených oblastech záchranná služba i policie

Policie vyslala do regionu Frýdlantska posily - na 30 příslušníků dopravní, pořádkové a cizinecké policie. Sloužit tam budou až do odvolání.

Posílena je také zdravotnická záchranná služba, která ke třem posádkám ve Frýdlantu přidala další tým, který je ve Višňové pro případ, že by cestu do obce voda zcela odřízla. "Zatím je tam průjezdná jediná cesta přes provizorní most ve Vísce, ostatní jsou pod vodou," dodal Hlinovský.

21.7.2011 19:50 | V Pardubickém kraji stoupají hladiny řek

V Lichkově na Orlickoústecku překročila ve čtvrtek večer Tichá Orlice první, nejnižší, povodňový stupeň. Rychlý vzestup hladiny má podle údajů státního podniku Povodí Labe rovněž Novohradka a některé další toky, zatím však nikde nepřesáhly běžný stav. Deště a vítr častěji zaměstnávaly hasiče.

"Za dnešek jsme měli 18 výjezdů na odstraňování spadlých stromů a čtyři čerpání vody ze sklepů a suterénu," řekla ČTK pracovnice operačního střediska krajských hasičů.

21.7.2011 19:55 | Obyvatelé oblékli pláštěnky

Foto HN: René Volfík

21.7.2011 20:16 | Neprůjezdné silnice na Frýdlantsku

Kvůli vodě je uzavřena silnice třetí třídy z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce. Uzavřít musela policie i provizorní most u obecního úřadu v Raspenavě, kde hrozí, že ho voda podemele.

Neprůjezdná je také raspenavská Fučíkova ulice, kde Smědá podemlela břeh. Do Hejnic se tak dá dostat jen přes Frýdlant a Nové Město pod Smrkem.

Podemletá je ale podle informací z policie i hlavní silnice 13 na Frýdlant za Albrechticemi. Zaplavené jsou ulice Tovární, Hejnická a V Údolí ve Frýdlantu, zakázán je i průjezd do Raspenavy kolem školního statku.

21.7.2011 20:25 | Stav ohrožení platí na třech řekách

Stav ohrožení platí k čtvrtečnímu večeru v Libereckém kraji stále na třech řekách - Smědé v Předláncích, Řasnici ve Frýdlantu a Jeřici v Mníšku.

Kamenice v Plavech i Jizera v Jablonci nad Jizerou klesly na druhý povodňový stupeň, ten platí také na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou.

21.7.2011 20:36 | Pršet bude i v noci

Vydatný déšť se vyskytne i v noci na pátek na Děčínsku, Liberecku, ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V nižších polohách může spadnout 20 až 40 mm srážek za 24 hodin, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha povodňové pohotovosti platí i nadále pro kraje Liberecký a Plzeňský. Zde hrozí vysoký stupeň nebezpečí povodní. Pro Středočeský kraj vyhlásil ČHMÚ výstrahu před stavem povodňové pohotovosti.

"Vzhledem k očekávaným srážkám, které opět postihnou zejména Liberecko očekáváme i nadále vzestupy vodních hladin zejména na Smědé, kde se udrží 3. SPA až do zítřejšího dopoledne. Rychle stoupat bude bude i horní tok Jizery, kde předpokládáme v nejbližších hodinách rovněž překročení 3. SPA,"uvedl ČHMÚ na svém webu.
Na Úslavě v Koterově se podle meteorologů udrží 3. stupeň povodňové aktivity, v důsledku rozlivů do zítřejšího dopoledne.
"Srážková činnost na severní Moravě vyvolá vzestupy zejména hladin toků odvodňujících oblast Jeseníků. V povodí horní Moravy a Bělé nelze přitom vyloučit dosažení 1. až 2. SPA," předpovídají meteorologové.
21.7.2011 22:41 | Třetí povodňový stupeň už jen na dvou řekách

K čtvrtečním 22:30 zůstává na třetím stupni povodňové aktivity řeka Smědá (Předlánce) a Řasnice ve Frýdlantu-Řasnici. Druhý stupeň hlásí ČHMÚ na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a na Jizeře v Jablonci nad Jizerou.

Další řeky, jako je Lužická Nisa (v Liberci), Svitávka, Ploučnice či Jizera (v Železném Brodě) zůstávají již jen na prvním stupni.

V Plzeňském kraji je na druhém stupni řeka Úslava v Koterově a Klabava v Nové Huti.

Berounka ve Zbečně je na úrovni prvního stupně, stejně jako Doubrava ve Žlebech.

Přesto i nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na povodňovou pohotovost v krajích Libereckém, Plzeňském a Středočeském.