Senátora sociální demokracie a přerovského primátora Jiřího Lajtocha čekají výslechy na policii. Vyšetřovatelé jej mohou od čtvrtečního odpoledne začít stíhat kvůli zakázkám na přestavbu přerovského domova důchodců a zimního stadionu.

Umožnil jim to Senát, který s vydáním Lajtocha k trestnímu stíhání souhlasil. Žádosti protikorupční policie vyhovělo 41 z 68 přítomných senátorů, sám Lajtoch o vydání nepožádal.

Policie Lajtocha podezírá ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Lajtoch pokládá své stíhání za nezákonné, vidí za ním snahu postihnout člena horní komory parlamentu.

Proti Lajtochově vydání byli pouze tři senátoři ODS, Vladimír Dryml z ČSSD a Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Spolu s Lajtochem se hlasování zdrželo dalších 21 členů horní komory.

Lajtoch: Důvodem je stíhat senátora

"Konstrukce mého obvinění je po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná," uvedl Jiří Lajtoch s poukazem na stanovisko advokáta Tomáše Sokola. Ten tvrdí, že senátor je stíhán podle zákoníku platného od loňského roku za činy, kterých se údajně dopustil v letech 2008 a 2009.

Senátor k tomu dodal, že stíhání 12 dalších údajných spolupachatelů zatím policie nezahájila. "Takže mám dobré důvody si myslet, že nejde o trestní stíhání jako takové, ani o to, jestli to bude podle práva, ale výhradně o mně," uvedl Lajtoch. Domnívá se, že důvodem je snaha stíhat senátora. "Necítím žádnou vinu, myslím, že k žádnému zločinu u těchto akcí nedošlo," dodal.