Hladiny některých řek na severu Čech a Moravy začaly pomalu klesat. Velká voda přesto vpodvečer stále ohrožovala hlavně Liberecko, Královéhradecko a Šumpersko.

Večer byl třetí povodňový stupeň vyhlášen na třech řekách, situace se však zlepšuje.

Meteorologové i přes příznivé předpovědi počasí prodloužili výstrahu před povodněmi. V Libereckém, Královéhradeckém a také Olomouckém kraji potrvá povodňové nebezpečí do sobotních 10:00. V Česku intenzivně prší už od středy.

Nejvyšší stav povodňové aktivity, ohrožení, platil večer v Libereckém kraji na Jeřici v Mníšku, Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předláncích, Kamenici v Plavech. S výjimkou Nisy a Smědé už ale většina toků v kraji klesá. Vodohospodáři z Královéhradecka hlásili třetí stupeň na Dědině, Kněžné a také Divoké Orlici na Rychnovsku. V Olomouckém, respektive Pardubickém kraji platil stav ohrožení na řece Moravě v Raškově, Vlaském na Šumpersku a obci Dolní Morava.

Aktuální situaci sledujte ZDE

V postižených oblastech jsou uzavřeny i některé komunikace. V Libereckém kraji bylo k 16:00 uzavřeno deset silnic převážně třetí třídy. V Královéhradeckém kraji pak čtyři silnice druhé třídy a v Olomouckém kraji šest silnic převážně třetí třídy.

Lidé z Mníšku se vrátili domů

Odpoledne se do svých domovů mohli vrátit lidé, kteří byli preventivně evakuováni v Mníšku na Liberecku. Mimo své domovy však stále zůstalo devět lidí, kteří byli evakuováni ve čtvrtek ve Višňové a Raspenavě. V Libereckém kraji odpoledne stále pršelo, ale už s menší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že v oblasti Jizerských hor spadlo za posledních 24 hodin od 60 do 160 milimetrů srážek. Podle vyjádření starostů zmírnily dopady letošních povodní opatření provedená po ničivých záplavách loni v srpnu.

Evakuace pěti dětských táborů

Hasiči během dne na Rychnovsku evakuovali pět dětských táborů. Kolem 05:00 ráno evakuovali tábor v Mělčanech u Dobrušky, účastníci tábora skončili v kině v Dobrušce. Před polednem evakuovali tábor v Rokytnici v Orlických horách. Dále evakuovali tábory v Dobrém, Orlickém Záhoří a Ohnišově, celkem se evakuace z táborů dotkla více než 170 lidí.

Škody po velké vodě začínají počítat také tuzemské pojišťovny. Kvůli záplavám registrují stovky spíše menších pojistných událostí. Škody by podle dosavadních informací měly činit kolem deseti milionů korun. To však zřejmě nebude konečné číslo. Pojišťovny očekávají, že lidé budou hlásit pojistné události až v průběhu dalších dní.

Máte zajímavé a aktuální snímky rozvodněných toků? Podělte se o ně s ostatními čtenáři. Fotografie včetně popisku můžete posílat na e-mail:  web@economia.cz