Na východě Čech v noci na sobotu stouply hladiny dolních toků Orlice a Dědiny. Vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity na Dědině v Mitrově a také na Orlici v Týništi nad Orlicí, na ostatních místech v Královéhradeckém a Pardubickém kraji platí již jen první stupně povodňové aktivity. Hasiči ráno pomáhali evakuovat obyvatele chatové oblasti u Třebechovic, v kraji kvůli velké vodě zůstávají uzavřené některé cesty.

"V kraji byl přes noc poměrně klid, ráno jsme vyslali člun do chatové oblasti ve Štěnkově, kde i přes varování zůstali lidé," řekl operační důstojník královéhradeckých hasičů. Starosta Třebechovic pod Orebem, které leží na soutoku Dědiny a Orlici Jiří Němec, řekl, že chaty ve Štěnkově jsou vodou z okolních luk ohrožené při každé povodni, v samotných Třebechovicích je klid. "Voda v Dědině i Orlici sice stoupla, ale zatím to není žádné drama, ve městě není nikdo ohrožen, předpokládáme, že voda bude kulminovat kolem poledne," řekl Němec.

Na severu i na Moravě je klidněji

Hladiny řek v Libereckém kraji přes noc výrazně klesly a vody stále ubývá. Na druhém povodňovém stupni je již pouze Jizera v Bakově. Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu dnes ráno klesly i hladiny Jeřice v Mníšku a Kamenice v Plavech, které byly přes noc ještě na stupni pohotovosti. Ostatní toky jsou na prvním povodňovém stupni či v normálu. Starostové věří, že to nejhorší mají za sebou.

"Teď už jen musíme počkat, až voda odteče, to může trvat několik dní," řekla v pátek starostka Višňové Vladimíra Erbanová. Ve Višňové už jsou opět průjezdné všechny silnice, evakuovaní lidé se většinou vrátili domů.

Situace na rozvodněné řece Moravě se postupně uklidňuje. V Raškově a Vlaském na Šumpersku platí jen první povodňový stupeň. V pátek tam hladina řeky dosahovala stupně třetího a místy se voda vylila z břehů. Přestože voda z hor míří do níže položených oblastí, vodohospodáři žádné problémy v těchto lokalitách neočekávají. ČTK to řekl dispečer Povodí Moravy Tomáš Kříž.

Voda začala na Šumpersku opadávat v pátek v podvečer. "Hladina Moravy v Raškově i Vlaském nadále postupně klesá. Za posledních šest hodin tam nemáme hlášené žádné srážky. Situace se tam uklidňuje. Ve většině případů je voda zpět v korytě," uvedl dispečer.

Ve středních Čechách hladiny řek klesají

Hladiny řek ve Středočeském kraji, které se ve čtvrtek po vydatných nočních srážkách zvedly až na třetí povodňový stupeň, poklesly. Nadlimitní stav je už jen na Jizeře v Bakově nad Jizerou, kde platí druhý povodňový stupeň. Řeka však nad ránem začala kulminovat a její hladina by podle předpokladů měla klesat.

Podle ředitele bakovských strážníků Daniela Šulce se Jizera začala uklidňovat kolem půlnoci. "Hladina řeky se ustálila. Žádné oznámení kvůli vodě jsme nepřijali," řekl Šulc. Řeka se na některých místech v pátek vylila ze svého koryta, zatopila ovšem jenom některé louky.

Podle Šulce řidiči zatím neprojedou přes most u Bakova nad Jizerou, který je stále pod vodou. Ze stejného důvodu řidiči patrně až do večera neprojedou přes mosty u obce Loukov a v Horkách nad Jizerou, informuje server dopravniinfo.cz.

Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek ve čtvrtek. V regionu platil třetí povodňový stupeň na řece Skalici, na Litavce byl vyhlášen druhý stupeň. Nejnižší povodňový stupeň byl také ve Žlebech na řece Doubravě a na Berounce ve Zbečně.

Související