Nor Anders Behring Breivik, který v Norsku zabil nejméně 93 lidí, se chystal do Prahy. Chtěl se setkat s motorkářským gangem Hells Angels Motorcycle Club (HAMC). To vyplývá ze zápisků útočníka, jehož text zveřejnil norský deník Bergens Tidende.

S působením skupiny tvrdých motorkářů jsou spojeny mýty. Kdo jsou tito ostří hoši na nablýskaných motorkách?

Klan Hells Angels (HA) neboli Pekelní andělé, vznikl 17. března 1948 v kalifornské Fontaně v USA. Název Hells Angels odkazuje k 303. bombardovací letce, která bojovala za druhé světové války.

Někdy se v této souvislosti také mluví o stejnojmenném válečném filmu producenta a režiséra Howarda Hughese z roku 1930.

 SPECIÁL: Vše o norské tragédii najdete ZDE

Během padesátých let vznikaly další kluby, jež se postupně propojily. V roce 1961 byla založena první pobočka mimo USA - na Novém Zélandu. Nyní existují kluby HAMC ve třiceti zemích včetně Česka, kde se v roce 2005 a loni konaly celosvětové srazy HA.

Oba skončily bez významnějších incidentů, policie kvůli nim ale vyhostila několik cizinců, evidovaných jako nežádoucí osoby, některé ani nepustila přes hranice kvůli držení zbraní či drog.

Uzavřený svět klubových motorkářů

Kluby Hells Angels jsou izolovaným světem s vlastními nekompromisními zákony. V čele klubu stojí prezident. Noví uchazeči o členství musí projít dlouhým přijímacím rituálem.

Pro Pekelné anděly jsou posvátné především dvě věci - klubové barvy a motorka. Emblém se skládá z obrázku okřídlené lebky v přilbě, nad kterou se klene nápis Hells Angels a pod ní je "domovenka" s místním názvem klubu a také písmena MC.

Tradiční spojení strojů Harley Davidson a Pekelných andělů je už součástí motorkářské mytologie, podle zakladatele klanu Bargera se však jednalo spíše o "sňatek z rozumu", neboť pouze tato firma dokázala nabídnout dostatečně silné motorky.

S pověstí kriminálního gangu

První motorkáři působili v Americe jako zjevení - divocí jezdci na řvoucích mašinách, agresivně pohrdající konvencemi, vyvolali v "normální" společnosti směs strachu a zvědavosti. Jejich aureola nových psanců na hraně zákona přitahovala v 60. letech řadu intelektuálů a umělců.

Kromě nádechu romantiky se však s Pekelnými anděly táhne i temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi.

Brutální válka mezi gangy

Přestože se v posledních letech motorkářské hnutí snaží očistit své jméno, policie vede Hells Angels v řadě zemí jako zločineckou skupinu.

Asi nejbrutálnější válku motorkářů zažila v polovině 90. let Skandinávie. Členové HA a konkurenčního gangu Bandidos (Bandité) po sobě tříleli protitankovými střelami a jejich boj o kontrolu nelegálního trhu s narkotiky si vyžádal asi 11 obětí.