Šéf Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libor Lochman od pátku sleduje případ fanatického ultrapravicového extremisty Anderse Breivika, který nejprve zabíjel při bombovém útoku v centru Osla a později na nedalekém ostrově Utöya povraždil na sedm desítek mladých socialistů.

Norská zásahová jednotka nemohla využít svůj vrtulník, protože jeho posádka byla na dovolené. První člun, se kterým se chtěla dostat na ostrov, se potopil.

Velitel URNA své zahraniční kolegy hájí. "Jsem přesvědčen, že uváděný člun nebyl člunem norské protiteroristické jednotky Delta, protože by s takovým člunem do zásahu nevyjeli. Myslím si, že se spoléhali na člun místní policie," poznamenal k otázce čtenářky serveru IHNED.cz.

Vybavení české jednotky je podle Lochmana na velice dobré úrovni, i když vrtulník Češi k dispozici také nemají. "URNA využívá vrtulníky Letecké služby P ČR. Tato služba vždy drží pohotovost, a to i v době dovolených. Bohužel vrtulníky Letecké služby nejsou velkokapacitní a schopné přepravit celou pohotovostní jednotku ÚRN i s materiálem. Jsou to vrtulniky střední kategorie. Člun samozřejmě máme," popsal Lochman v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

V 99 procentech případů se tak členové jednotky přesunují k zásahu auty. Využít ale mohou i pohotovostní velkokapacitní vrtulníky armády, které jsou v Praze a Brně.

Lochman: Nejedná se o poslední případ

Dvaatřicetiletý Nor se podle svých zápisků, které zveřejnil na internetu, na útok několik let připravoval. Přesto jej nikdo neodhalil. Selhaly zpravodajské služby? ptají se nyní Norové.

V hledáčku zpravodajců se přitom střelec začátkem roku podle norských médií objevil, když nakupoval velké množství hnojiva, z něhož se dají vyrobit bomby. Jeho počínání však údajně vyhodnotili jako neškodné.

Čin norského extremisty není podle Lochmana ojedinělý. "Vždy se může najít jedinec, který obdobným způsobem bude chtít prosazovat své názory a přesvědčení. Jsem přesvědčen, že se nejedná o poslední případ," uvedl šéf URNA.

Zabránit podobným incidentům ve školách podle něj nelze, pokud do nich nezavedeme bezpečnostní rámy a nepřeměníme je ve vězení. Přesto existuje manuál policie v New Yorku, jak podobný útok střelce ve veřejných budovách přežít.

"V tomto manuálu je obecně doporučeno vyhledat úkryt, zabarikádovat se v místnosti a neupozorňovat na sebe hlukem. Tolik ve stručnosti," řekl Lochman.

Vyloučena není podle Lochmana ani varianta, že Breivikovi někdo pomáhá. "Z médií zatím vyplývá, že byl pachatel sám. Pravděpodobně ano, ale vzhledem k počtu munice, kterou musel použít, a k informacím, že byly na ostrově nalezeny nějaké nevybuchlé nálože, bych komplice nevylučoval. Navíc bylo sděleno, že přijel se dvěma zbraněmi, v balistické vestě a policejní uniformě. Nikdo neřekl, že by měl batoh nebo něco na ukrytí náhradní munice, případně uvedených náloží," poznamenal v on-line rozhovoru.


 

Podobně jako Norové se i Češi ptají, zda by někdo mohl podobný masakr spáchat také v Česku? Jak jsou lidé proti extremistům chráněni? Nezaměřil se boj s terorismem po 11. září 2001 v USA pouze na islamisty?

Velitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman odpovídal čtenářům IHNED.cz

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se