Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení na předsedu strany Věci veřejné a poslance Radka Johna kvůli slibu o vracení poslaneckých náhrad. Státní zástupce odložení zdůvodnil tím, že nesplnění předvolebního slibu není trestním činem, i když by "takové prohlášení bylo činěno vědomě nepravdivě".

Nezisková organizace Acta non verba chce proti rozhodnutí podat stížnost.

"Státní zástupce konstatoval, že nesplnění předvolebního slibu, který byl učiněn politikem v rámci snahy získání voličů, není nijak trestně postižitelné, a to ani v případě, že by takové prohlášení bylo činěno vědomě nepravdivě," píše se podle Acta non verba v rozhodnutí státního zástupce.

Zhodnocení předvolebních slibů je podle státního zástupce plně na voličích.

Organizace Acta non verba podala trestní oznámení kvůli předvolebnímu slibu Johna, že poslanci za VV budou vracet poslanecké náhrady. Strana ale později zjistila, že to podle zákona není možné. Poslanecký klub VV se tedy usnesl, že poslanci mají nevyužité náhrady použít na podporu charity.

Je to špatná zpráva pro voliče, říká šéf neziskovky

Šéf  neziskové organizace Vojtěch Razima tvrdí, že John sliboval, že bude v parlamentu hledat "správné okénko" k navrácení náhrad. "Nehledal a nevrátil," poznamenal Razima.

"Odložení trestního oznámení je jistě dobrá zpráva pro politiky. Státní zástupce jim vzkazuje, že veřejnosti mohou kdykoliv a úmyslně lhát," uvedl Razima.

Podle Acta non verba poslanci za VV odvádějí na charitu tři procenta z vyplacených příjmů, původně to bylo sedm procent. "Údajně podporovat charitu a skutečně vracet poslanecké náhrady zpět do státního rozpočtu jsou dvě rozdílné věci," nelíbí se Razimovi.

Náhrady jsou paušální a nemusejí se vyúčtovávat. Poslanci mají nárok například na cestovné, na stravné a reprezentaci, ubytování v Praze, odborné studie, pronájem kanceláře ve svém volebním kraji nebo na asistenta.