Prezident Václav Klaus se na návštěvě Austrálie odmítl podrobit bezpečnostní kontrole v budově parlamentu v Canbeře. Klaus přišel na domluvený rozhovor s televizní stanicí ABC1, která v prostorách sídlí. Když měl ale projít detektorem kovu, rozmyslel si to.

"Když spatřil bezpečnostní zařízení, zastavil se a řekl: Tudy neprojdu," uvedla podle serveru abc.net.au producentka pořadu "7.30" Michelle Ainsworthová, která na prezidenta Klause čekala, aby ho doprovodila do studia. Prezidenta prý upozornila, že detektorem prochází všichni, Klaus ale trval na svém.

O zádrhelu Ainsworthová informovala člena ochranky parlamentu, ten ale prohlásil, že je mu jedno, o koho jde, přes detektor prý musí projít každý.

"Takže jsem řekla prezidentovi, že nejsou žádné výjimky. Odpověděl: ´Neprojdu tím. Odcházím. Vracím se do hotelu. Jestli chcete se mnou udělat rozhovor, můžete ho udělat tam´," informovala produkční. "Neřekl ani na shledanou. Prostě odešel," dodala produkční.

K incidentu se vyjádřil tajemník Alan Thompson. Jak řekl listu Herald Sun, v jistých případech mohou udělat výjímku a osoby skutečně nemusejí bezpečnostním rámem při návštěvě parlamentu projít.

Aby ale mohlo k takovému uvolnění pravidel dojít, musí být bezpečnostní složky nejdříve dopředu o schválené výjímce informovány.

A produkční měla co vysvětlovat i přichystanému reportérovi ve studiu.

"Nepřijde," řekla Ainsworthová po návratu.

"Proč ne?" zeptal se Chris Uhlmann.

"Nepůjde přes bezpečnostní kontrolu," odpověděla produkční.

"Proč ne?" pokračoval udiveně Uhlmann.

"Prostě nepůjde," dodala Ainsworthová.

I přes Klausovo nabídku na změnu místa, tak plánovaný rozhovor nakonec neproběhl. Z produkčních důvodů prý nemohl být natáčen mimo budovu parlamentu.

Hrad: Projít rámem je nemyslitelné

Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata jsou rentgenové kontroly ve státních institucích umístěny právě kvůli bezpečnosti prezidentů a ostatních ústavních činitelů, nikoliv obráceně. "Stejně tak to probíhá u nás na Pražském hradě. Je nemyslitelné, aby hlava státu procházela bezpečnostním rámem, a už vůbec ne, pokud jde o účast v televizním vystoupení," uvedl Ochvat.

Prezident Klaus na dvoutýdenním turné v Austrálii přednáší o svém pohledu na debatu kolem klimatických změn. V úterý mimo jiné vystoupil v australském National Press Clubu (NPC) v Canbeře, kde podle serveru abc.net.au označil klimatické změny za "hromadný klam" a některé zastánce tohoto názoru obvinil z totalitarismu.

Klaus: CO2 není příčinou globálního oteplování

Austrálie chce po vzoru Evropské unie zavést systém emisních povolenek, které mají těžký průmysl přinutit ke snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). Klaus zastává názor, že CO2 není primární příčinou globálního oteplování, a proto lidstvo není na vině za klimatické změny. Boj proti nim považuje český prezident za jednu z nejnákladnějších politických chyb v poslední době.

Předsedkyně australské vlády Julia Gillardová se podle serveru news.smh.com.au s Klausem k oficiálním rozhovorům během jeho přednáškového turné sejít odmítla. V úterý se ale v Melbourne setkala se svým bývalým britským protějškem Tonym Blairem. Ten řekl, že otázky spojené s hrozbou klimatických změn jsou testem skutečných vůdcovských schopností. Do australské debaty o systému emisních povolenek ale nevstoupil a podotkl, že jde o záležitost Australanů.

Prezident Klaus do země odcestoval ve středu, vrátit by se měl 2. srpna.