Ministerstvo spravedlnosti při prověrkách na čtyřech náhodně vybraných soudech nenalezlo další chyby při povolování výpisů telefonních hovorů.

Postup osmi soudců z Děčína, kteří podle úřadu dostatečně neodůvodňovali udělení souhlasu ke sledování mobilů, byl prý výjimkou.

Ministerstvo na ně v nejbližších dnech podá kárné žaloby, sdělila ve čtvrtek mluvčí resortu Tereza Palečková.

Úřad prověřoval povolování výpisů kvůli nedávnému případu varnsdorfského policisty Mariana Hudce.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) uvedl, že kriminalista sledoval například výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla.

Zjistila to inspekce ministra vnitra při hloubkové prověrce, podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku.

V červenci dělalo ministerstvo kontroly na Okresním soudu Plzeň sever, Okresním soudu Praha východ, Okresním soudu Pardubice a Městském soudu Brno.

Kontroloři prošli 80 spisů

"Prověrka 80 spisů prokázala, že soudy mají při rozhodování o žádostech vždy k dispozici spisový materiál policie, rozhodují bez průtahů a obvykle bezodkladně," uvedla Palečková.

Z policejních žádostí pak podle ní vždy vyplynula jednoznačně zřejmá souvislost telefonního čísla s konkrétním trestným činem, jeho možnými pachateli nebo oběťmi.

Děčínské soudce prověřoval úřad o měsíc dříve a dospěl k závěru, že pochybili. Dostatečně neodůvodnili, proč žádosti o výpisy z telefonních čísel vyhověli. Porušili tak podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zákon.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec je získal tak, že čísla vlivných lidí označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování od soudců schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci.

Související