V parlamentních lavicích sedí 73 sociálních demokratů, 39 komunistů, 39 občanských demokratů, 33 poslanců TOP 09, 9 lidovců a 7 zelených. Zástupci Věcí veřejných se na ně dívají z galerie pro veřejnost.

Tak by podle průzkumu agentury Factum Invenio vypadalo rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně, kdyby se volby uskutečnily letos v červnu. Pestré sněmovně by dominovala levice se 112  mandáty, na ústavní většinu by však sociální demokraté a komunisté nedosáhli.

Podle Factum Invenio by se parlamentních voleb zúčastnilo jen 55,5 procenta voličů, ke skutečným loňským volbám jich přišlo o sedm procent více.

ČSSD by podle modelu získala přízeň 29,1 procenta voličů, druhou ODS by volilo 16,7 procenta, KSČM na třetím místě by získala 16,3 procenta a TOP 09 by oslovila 14,7 procenta voličů. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročili lidovci s 5,5 procenta a Strana zelených s 5,2 procenta hlasů.

Vládní VV by podle modelu volilo jen 3,7 procenta voličů.

Strana zelených se nad pětiprocentní hranici dostala poprvé od loňských sněmovních voleb, lidovci se nad touto hranicí drží déle. Oproti předchozím výsledkům stoupá podpora i ostatních malých stran, jako jsou Pravý blok nebo Strana svobodných občanů, uvádí Factum Invenio. Žádná z nich by ale stále nepřekročila ani dvouprocentní hranici. Celkem by ve volbách "propadlo" 12,5 procenta hlasů.

V předcházejícím květnovém průzkumu stejné agentury chtělo ČSSD volit 29,8 procenta Čechů, ODS 20,2 procenta. Na třetím místě byla tehdy TOP 09 s 15,4 procenta hlasů, na kterou se ale dotahovali komunisté se ziskem 14,3 procenta hlasů. Lidovci by v květnu získali šest procent. Pro Věci veřejné by tehdy hlasovala tři procenta občanů.