Obvodní soud pro Prahu 6 v pondělí zprostil kontroverzního pražského advokáta Julia Kramariče obžaloby z podplácení. Právník podle státní zástupkyně požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem.

Kramarič obvinění zásadně odmítá, přičítá ho svým nedobrým vztahům s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně Pavla Píšová se proti němu na místě odvolala.

Půl milionu za křivou výpověď

Advokátovi hrozí až šestileté vězení. Podle obžaloby navštívil v dubnu 2010, ještě před začátkem projednávání kauzy s údajným "vorem v zakone", v ruzyňské věznici dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500.000 korun, když před soudem uvede, že vraždy, ze kterých je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev. Údajně po něm také požadoval, aby obvinil z podplácení ÚOOZ.

Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30.000 korun za to, že dosvědčí, že také jeho se snažili policisté ovlivnit.

 

Podle Kramariče stojí za jeho obviněním averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ. Soghojana podle právníka kriminalisté falešně obvinili. Dub a Štinčík měli prý přímo od Tarsžojeva, který byl s nimi ve vězení, informace, že vraždy zorganizoval on. Vězni advokáta údajně oslovili sami. Kramarič po nich prý chtěl, aby před soudem vypověděli to, co řekli jemu.

Spletl si bentley a místo Arménce zastřelil Hušákova řidiče

Soghojana obžaloba viní z osnování vraždy arménského podnikatele, při které zemřel jiný člověk, mladý řidič společnosti Sazka, a další byl zraněn. Kramarič několikrát označil trestní řízení za zmanipulované.

Pražský městský soud údajného vora v zakone loni v říjnu osvobodil, odvolací senát však rozsudek v dubnu zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Kramarič několikrát označil trestní řízení za zmanipulované.

Advokát má problémy se zákonem i kvůli podezření, že vydíral uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Jihoafrická policie jej na konci května 2009 opakovaně zadržela na letišti v Johannesburgu kvůli údajné snaze ovlivnit Krejčířovu výpověď v kauze únosu jeho otce Lamberta.

 

Související