Úředníci, kteří zadávali veřejné zakázky na dodávku právních a konzultačních služeb k projektu pražské karty Opencard, by se měli opět začít chystat na návštěvu policie. Ta po nich bude už podruhé chtít vysvětlit, jak tendry pořádali. 

Kriminalisté sice případ už jednou odložili s tím, že nebyl porušen zákon, ale Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) jim nařídilo, aby vyšetřování této části složité kauzy obnovili.

Kontrola, kterou si v červnu vyžádal nejvyšší žalobce Pavel Zeman, totiž odhalila, že případ byl odložen předčasně. "A v rozporu se zákonem," uvedla mluvčí NSZ Helena Markusová.

Dodávka právních a konzultačních služeb není jedinou stopou, po které se v kauze Opencard detektivové vydali. Zajímají se mimo jiné i o přidělování zakázek.

"Trestní řízení ve zbývající části prověřování podezření z trestné činnosti při realizaci projektu Opencard nebylo dosud skončeno," dodala mluvčí Markusová.

Minulý týden uvedl deník Právo s odkazem na tři na sobě nezávislé zdroje, že policisté plánují v souvislosti s kauzou Opencard obvinit úředníka pražského magistrátu, který měl na starosti právě zadávání veřejných zakázek.

 

Pokud by se tak skutečně stalo, šlo by už o druhý pokus kriminalistů stíhat úředníka kvůli Opencard. Napoprvé to nevyšlo. Jejich snahu zastavila letos v únoru žalobkyně, která stíhání považovala za nezákonné.

Policisté začali projekt pražské karty Opencard prověřovat loni v únoru s podezřením na to, že se někteří zaměstnanci z pražského magistrátu a společnosti Haguess mohli dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Kauzou se začali zabývat na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Nevýhodné smlouvy

Projekt Opencard vyvolal řadu podezření především právě kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřelo město několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Podle některých auditorů byly zakázky také záměrně děleny tak, aby na ně nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Zakázky pak byly přidělovány stejným firmám, které byly podle některých médií napojeny na známé pražské podnikatele.

 

Policie podle dřívějšího vyjádření Ryšlinkové vyslechla během vyšetřování všechny bývalé členy rady hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma a jeho náměstků Rudolfa Blažka a Milana Richtera.

U výslechu byl rovněž ředitel magistrátu Martin Trnka. Již loni v březnu si kriminalisté z pražského magistrátu také odvezli potřebné dokumenty.

Vyšetřování se protahuje

Od počátku šetření se několikrát ozvaly kritické hlasy, které tvrdily, že se případ protahuje. Ministr vnitra Radek John (VV) v pořadu České televize například řekl, že podle jeho informací z doby, než se stal ministrem, by policisté začali s vyšetřováním případu o půl roku dřív, ale nedovolil jim to státní zástupce.

Podle Lidových novin se zase vyšetřování zpožďovalo kvůli tomu, že z policie odešli dva důstojníci, kteří měli případ na starosti. Městské státní zastupitelství ale průtahy odmítlo.

Projekt za 800 milionů

Projekt Opencard prověřilo několik auditů. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál do konce roku 2009 přes 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, asi 320 milionů korun.

Karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy.