Ministerstvo dopravy rozhodlo, že povýší třináct čtyřproudých úseků silnic prvních tříd a dovolí na nich řidičům jezdit rychlostí 110 kilometrů v hodině. Tyto silnice zařadilo do pilotního projektu.

Řidiči úseky poznají tak, že na vjezdech bude modrá značka "Silnice pro motorová vozidla" (na ní se smí jezdit 130 km/h) a následně značka pro omezení rychlosti na 110 km/h. Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes.

 

"V České republice je mnoho dobře postavených silnic a řidiči by na nich mohli bezpečně jezdit větší rychlostí než fixních 90 km/h. Chceme jim našim projektem vyjít vstříc," řekl náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

 

Policie není proti

Záměr zvýšit nejvyšší povolenou rychlost na vybraných silnicích první třídy podporují jak silničáři a řidiči, tak zástupci krajů. Proti není ani policie. Dlouhodobě chce ministerstvo zvýšení rychlosti na kvalitních a přehledných úsecích řešit změnou zákona.

Podívejte se na mapu úseků silnic, kde se má jezdit až 110 km/h. Modrou barvou jsou označeny právě místa, kde bude povolená vyšší rychlost.


Zobrazit místo Úseky 1. tříd s rychlostí 110 km/h na větší mapě

Kdy začne novinka platit, není zatím zcela jasné. Například mezi Hradcem Králové a Pardubicemi by to mělo být od září. Česko patří spolu se Slovenskem mezi několik málo států, kde musí řidiči na silnicích prvních tříd striktně dodržovat rychlost 90 km/h.