V kauze obviněných policistů z Brna figuruje i jméno bývalého šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka. Mohl by vypovídat jako svědek. Informaci přinesla Česká televize.

Při úterním zásahu policejní inspekce bylo zadrženo šest bývalých i současných policistů, a to převážně z brněnské hospodářské kriminálky. Ve středu byli všichni obviněni ze zločinného spolčení, vydírání, přijetí úplatku a zneužití pravomoci a ve čtvrtek je ostravský soud poslal do vazby.

Mluvčí soudu Alexandr Dadam řekl, že v Ostravě se případně bude kauza i soudit. "Na krajském soudě obviněným hrozí tresty v rozmezí od pěti do 12 let," řekl Dadam.

Podle informací HN byl mezi těmi, kdo policejní inspekci do Brna přivedli, likvidátor a daňový poradce Petr Michek. Ten se zhruba před osmi lety zapletl s několika policisty, kteří jej posléze začali vydírat.

Ten kromě svých zkušeností s vydíráním inspekci popsal také několik dalších případů, jichž byl údajně svědkem - například vydírání významného brněnského politika ODS, jehož jméno neuvedl. Podle vývoje kauzy by se však mohlo jednat právě o Milana Venclíka.

Ve vazbě i exvyšetřovatel hospodářské kriminálky

Šest podezřelých v úterý zadržela policie na Brněnsku a ve středu všechny obvinila. Jeden z nich je zástupce vedoucího územního odboru policie Brno - venkov Rudolf Setvák.

Další tři - Eduard Slanina, Petr Křipský a Miloš Almásy dříve u policie pracovali. Zbylí dva obvinění k policii nepatřili.

Jejich advokáti nesouhlasí se vzetím svých klientů do vazby. A odmítli i důvod jejich obvinění.

Slanina, který je nyní vedoucím pracovníkem na finančním úřadu, řekl, že se necítí vinen.

Slovák měl nahánět strach

Jako prvního ve čtvrtek eskorta do budovy ostravského soudu přivedla slovenského občana Eduarda Poláka, jenž měl mít v gangu méně významnou roli. "Už podle postavy je zřejmé, že jeho hlavním úkolem bylo nahánět strach," řekl dobře informovaný zdroj.

Polákova advokátka Judita Naglíková řekla, že její klient nabídl soudu spolupráci. "Chtěl by výhody spolupracujícího obviněného. Jaké podrobnosti soudu prozradí, ale zatím nevím," uvedla.

Soud přesto vazbu na muže uvalil z obavy, že by uprchl do zahraničí či ovlivňoval svědky.

Ve vazbě skončil i bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Miloš Almásy. Jeho advokát Miloslav Neděla řekl, že zatím nezná postoj klienta ke vznesenému obvinění. "Ještě nebyla provedena řada úkonů. Nejsou vstupy, nemůžou být výstupy. Klient ještě ani nebyl vyslechnut," řekl Neděla.

Poté soud poslal do vazby Zdeňka Olaha. Podle jeho právníka Ondřeje Holka jde v případě Olaha pouze o okrajovou záležitost. Navíc se domnívá, že důvody vazby nebyly splněny. "Nebylo vůbec řádně sděleno obvinění," řekl Holek.

Proti vazbě podal stížnost. V případě, že jí soud nevyhoví, chce podat ústavní stížnost, uvedl.

Související