Majitelé krkonošské Petrovy boudy, která v pondělí shořela po zásahu žháře, měli už jen dva měsíce na to, aby zajistili historickou památku proti dalšímu chátrání. Jinak jim podle zjištění serveru IHNED.cz hrozila dvoumilionová pokuta.

Lhůtu stanovili firmě Snowy Chalet památkáři z Vrchlabí.

„Dospěli jsme k názoru, že stavba už  je v ohrožení, a zahájili jsme s majitelem, tedy s firmou Snowy Chalet, správní řízení. Nařídili jsme jednateli firmy, že Petrovu boudu musí zabezpečit proti vlhkosti a větru. Pokud by to neudělal, hrozila by mu pokuta až dva miliony korun. A při případném určování výše sankce bychom se drželi spíše horní hranice,“ uvedl tajemník vrchlabského starosty Pavel Řehák.

Vyjádření majitele Snowy Chalet Vladimíra Kováře se nedaří získat. Už třetí den nezvedá telefon.

Za firmu mluví jen jednatel Karel Janda. „Ano, o té hrozbě pokuty jsme věděli,“ přiznal.

Odmítl ale, že by se společnost chtěla opravám dvě stě let staré Petrovy boudy vyhnout. „Ještě než Petrovka vyhořela, na provizorní opravě jsme se s památkáři domluvili. Byli jsme tam i s památkářkou z Vrchlabí v polovině července a dohodli jsme podobu provizorní opravy,“ řekl Janda.

Požár místo oprav

Památkáři se o Petrovu boudu začali intenzivně zajímat koncem letošní zimy. „Byli jsme se na Petrově boudě podívat na přelomu února a března. Kolegyně tam projížděla na běžkách a všimla si, že Petrovka je v naprosto zdevastovaném stavu. Okna byla vytlučená, objekt byl celý podmáčený,“ řekl Pavel Řehák.

Proto začalo vyjednávání s vlastníkem objektu. Památkářka z vrchlabského městského úřadu Marta Žídková tvrdí, že Kovářova firma slíbila, že začne s opravami tento týden. Tedy přesně v době, kdy Petrovka lehla popelem.

„Oslovila jsem je už v dubnu, ale nereagovali na to. Tak jsem se s nimi sešla, a tvrdili, že už poptávají firmy a s opravami začnou. Tento týden s opravami měli začít a měli se mi ozvat. Nikdo ale nezavolal. Místo toho mi v pondělí volali ze Špindlerova Mlýna, že Petrovka hoří,“ uvedla Žídková.

Místo požáru už začali ve čtvrtek dopoledne ohledávat vyšetřovatelé hasičů a policie. A už dříve oznámili, že požár chátrajícího chráněného objektu s největší pravděpodobností někdo založil úmyslně.

Speciálně vycvičený policejní pes označil místa, kde byly použity chemické látky. Experti se nyní pokusí zjistit, zda chemikálie požár způsobily.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.