Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Karla Bašty, který střílel na auto s ujíždějícími zloději kovů. Uložený šestiletý trest vězení za pokus o vraždu si však majitel sběrny surovin v Ivančicích na Brněnsku odpykat nemusí. Prezident Václav Klaus jej omilostnil, v březnu se muž dostal na svobodu.

Nejvyšší soud v novém rozhodnutí trvá na svém starším stanovisku, že se Bašta dopustil pokusu o vraždu. V pondělí to z databáze rozhodnutí zjistila ČTK.

Bašta v dovolání označil právní kvalifikaci skutku za nezákonnou a protiústavní. Nejednal prý v přímém ani nepřímém vražedném úmyslu. Střílel údajně na auto, nikoliv na lidi uvnitř, s jejichž zraněním nepočítal. Soudy podle něj nevzaly v úvahu konkrétní okolnosti střelby - počasí, tmu, značné emoční vypětí, strach a bezradnost plynoucí z opakovaných krádeží a neúspěšného policejního vyšetřování.

Soud: Vědomě střílel na lidi

Nejvyšší soud ale Baštovy argumenty neuznal. Svědčí prý proti němu například způsob střelby i druh použité zbraně a střeliva. "Obviněný vědomě zaměřil střelbu do prostoru osádky vozidla s cílem donutit ji k zastavení, a zabránit tak v jejím útěku z místa činu. Byl si přitom vědom možného následku a nepočítal s žádnou konkrétní okolností, které by následku mohla zabránit," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Michalem Miklášem.

 

 

Krajský soud v Brně nejprve Baštu potrestal za pokus o vraždu šesti roky vězení. Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale před časem vyhověl dovolání Nejvyššího státního zastupitelství a případ do Olomouce vrátil k novému projednání.

Při novém procesu pak Bašta znovu odešel od vrchního soudu s šestiletým trestem za pokus o vraždu. Právě tento verdikt Bašta napadl novým dovoláním.

Petice Baštu podpořila

Při předchozím projednávání Nejvyšší soud přijal diskutované stanovisko ohledně útoků na zloděje. Podle stanoviska by měl být útočník souzen za vraždu v případech, kdy zloděj již krádež dokonal a je na útěku, případně prchá bez kořisti kvůli vyrušení. Jinak nadále platí, že člověk má právo bránit před zlodějem svůj majetek. Právě kvůli zmíněnému stanovisku se očekávalo, že případné nové Baštovo dovolání Nejvyšší soud odmítne.

Bašta předloni v Ivančicích na Brněnsku použil zbraň proti ujíždějícímu autu, v němž podle něj byli zloději. Mladou ženu ve voze tehdy výstřel z brokovnice připravil o zrak. Odsouzení Bašty vyvolalo na Ivančicku vlnu nevole. Petici za jeho propuštění podepsalo přes 3000 lidí. Bašta byl podle nich v právu, zloději jej okrádali opakovaně.

Klaus prominul Baštovi zbytek trestu s podmínkou, že se v příštích pěti letech nedopustí trestného činu. "Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, který v místě bydliště požívá dobré pověsti. Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," uvedla prezidentská kancelář ve zdůvodnění milosti.

 

Související