Do cesty ekologických aktivistů, kteří na Šumavě blokují kácení stromů napadených kůrovcem, se v pondělí opět postavili místní lidé. Zablokovali traktory silnici, aby aktivisté nemohli z místa, kde bydlí, odjet k lesu auty. Tam se mezitím začalo kácet.

Policie zadržela dva z přibližně dvaceti aktivistů a zabavila jim lezecké vybavení, s nímž se pokoušejí v korunách stromů bránit kácení.

"Dnes ráno byli místní lidé nebývale aktivní, hned před šestou hodinou ranní nám zablokovali výjezd z místa, kde bydlíme. Po příjezdové a odjezdové cestě si postavili na každou stranu jeden traktor s argumentem, že se jim porouchal a musejí ho opravit," popsal situaci mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Aktivisté tak museli pěšky do další obce, kde je vyzvedlo auto a odvezlo dál. Odtud pokračovali pěšky na místo blokády. U Černohorské nádrže pak skupina místních opět blokovala lesní cestu.

Místní kácení podporují

Není to poprvé, co místní lidé dali aktivistům najevo svůj názor. Na rozdíl od účastníků blokády chtějí, aby správa parku pokračovala v zásazích proti rychle se množícímu kůrovci. Po aktivistech důrazně požadují, aby zásahům v lokalitě Na Ztraceném přestali bránit.

Práce Na Ztraceném se podle Správy Národního parku Šumava blíží ke konci. "Podařilo se zpracovat kůrovcem napadené stromy, ze kterých hrozil výlet kůrovce a tím i bezprostřední ohrožení dalších tisíců zdravých stromů," tvrdí mluvčí parku Pavel Pechoušek. Těžba proto bude v následujících dnech ukončena.

 

Plzeňský aktivista ze Strany zelených Martin Marek podal soudu návrh na předběžné opatření, aby zamezil policii zasahovat ve sporné lokalitě. Argumentoval zejména zásahem do svých osobnostních práv a své požadavky opřel i o Listinu základních práv a svobod.

Krajský soud v Plzni se ale návrhem odmítl zabývat. "Zdůvodnil to tím, že dle jeho názoru je k rozhodnutí v této věci příslušný jiný soud. Uvedl, že návrh předá Vrchnímu soudu v Praze, aby ten rozhodl, který soud má o předběžném opatření rozhodovat," řekl Marek.

Soud se také odvolal na zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Související