Pražský dopravní podnik jedná o prodeji vestibulů ve stanicích metra Českomoravská, Vysočanská a Kačerov. Zájem o ně mají společnosti Crescon a Asset bloom.

Dopravní podnik po investorech žádá, aby ve vestibulech nebyly provozovány herny.

Kromě toho Praha uvažuje o prodeji pozemků nad stanicí Florenc. Za ty by mohla inkasovat přibližně sto milionů korun. Dvě miliardy korun má metropoli vynést prodej dalších pozemků po celé Praze.

 

"Nebudeme si nalhávat, ta lokalita je ve stavu, který není zrovna výstavní pro Prahu na místě, kde projde strašně moc lidí, na místě, kde by to mohlo být mnohem využitelnější," řekla radní Alexandra Udženija (ODS) Radiožurnálu k záměru prodat pozemky nad stanicí metra Florenc, kde je i hlavní autobusové nádraží v metropoli.

"Je to tak lukrativní místo, že určitě budeme chtít, aby Útvar rozvoje města (URM) vytvořil predispozice, co by tam mohlo vzniknout," poznamenala Udženija.

Cena za vestibuly zatím není známa

Záměr prodat tři vestibuly metra Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) schválilo už loni v květnu představenstvo, loni v srpnu pak byla vypsána soutěž na revitalizaci. O každý vestibul se ucházelo několik firem. Vítěz byl posuzován na základě ekonomických a architektonických kritérií a podle způsobu využití nemovitostí.

 

Dopravní podnik se zájemci podle své mluvčí Ilony Vysoudilové nyní podepsal memorandum, následně by mohla být uzavřena kupní smlouva. Cena, za kterou by podnik mohl vestibuly prodat, zatím není známa.

 

Podle Vysoudilové si ještě musí obě strany vyjasnit, co ve vestibulech vyroste. DPP totiž požaduje, aby v těchto prostorách nebyly herny. Mluvčí odhaduje, že vyjednávání bude ještě několik měsíců trvat.

Nové obchody, DDP by měl ušetřit

Ve vestibulech by měly vyrůst nové obchody a služby, stanice by se podle Vysoudilové měla propojit s okolím. "Tento projekt přinese DPP především úsporu v nákladech na úklid stanic, údržbu, opravy nebo další investice spojené s obnovou stanic. DPP tímto získá prostředky, které budou použity na modernizace technologií v daných stanicích," uvedla mluvčí.

 

Vestibul stanice Vysočanská by měla přebudovat společnost Asset bloom s.r.o., jejímž společníkem je podle obchodního rejstříku firma mající sídlo na Kypru. Kačerov a Českomoravskou by měla získat developerská společnost CRESCON, a.s., která se v Praze dosud soustředila především na menší luxusní projekty.

Související