Čtvrtý ročník kontroverzního závodu luxusních vozů Diamond Race odstartuje ve čtvrtek 8. září od obchodního centra Arkády Pankrác v Praze. Právě v něm mohou automobiloví fanoušci obdivovat v tyto dny několik aut, která se jízdy zúčastní.

Odhaduje se, že letos pojede minimálně 40 automobilů značek Aston Martin, Ferrari, Lamborghini a dalších. Nejdražším vozem bude podle pořadatelů nejspíš Mercedes-Benz SL 65 AMG.

Závodníky čeká trasa Praha-Brno-Bratislava-Budapešť. V maďarské metropoli oficiální část závodu v neděli 11. září skončí, řekla ČTK Patricie Kossevová ze společnosti Diamond Race. Menší skupina účastníků závodu bude z Budapešti pokračovat až do slovinského Mariboru, kam dorazí 16. září.

Závodníci jsou z celé Evropy, převažují jezdci z ČR, další posádky jsou ze Slovenska, Itálie nebo Polska. Čeká je exhibiční jízda po dálnici, rychlostní soutěž na okruhu Slovakia Ring u Bratislavy a výstava zúčastněných vozů ve Velké Bíteši u Brna. Hlavní cenou rychlostní soutěže na okruhu bude diamant 2,5 karátu, který získá nejrychlejší jezdec. Na silnicích se prý snaží řidiči dodržovat povolenou rychlost.

 

 

"Mezi nejrychlejší vozy letošního ročníku bude určitě patřit Lamborghini Gallardo. Cena přihlášených vozů se pohybuje v rozmezí 1,5 až sedm miliónů korun. Tím nejdražším vozem je Mercedes-Benz SL 65 AMG," uvedla Kossevová. Účastnický poplatek pro posádku, ve kterém je zahrnuto ubytování a příspěvek na charitu, letos činí minimálně 60.400 korun.

Policie se každým rokem snaží na závodníky přísně dohlížet. Loni jednomu účastníkovi závodu policisté ve středních Čechách uložili blokovou pokutu 500 korun za nesprávný způsob jízdy v levém jízdním pruhu ve chvíli, kdy byl pravý pruh volný. Policistům tehdy také vadilo, že některá zúčastněná auta neměla registrační značky. Dva účastníky proto nahlásili do správního řízení; další dva vozy nechali jejich majitelé kvůli chybějící značce ještě před startem závodu odtáhnout.

Související