Památkáři budou po společnosti Snowy Chalet požadovat, aby na hřebenech Krkonoš na místě vyhořelé Petrovy boudy vznikla replika původního objektu.

Uvedl to ředitel josefovského územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Oldřich Pešek.

Jednatel společnosti Snowy Chalet Karel Janda sdělil, že pro firmu je prioritou zajistit místo požáru. S památkáři je připraven jednat.

"Pro nás by bylo nejpřijatelnější, kdyby majitel obnovil na základech, které zůstaly, původní objekt. Ten by doplnil částmi původního interiéru, které se podařilo zachovat ve skladech," řekl Pešek.

Podle něj Petrova bouda zůstává i po požáru nadále památkově chráněná. "Stále jsou tam hodnoty, které je nutné chránit, například místo, umístění objektu a dispozice," řekl Pešek.

Chata vyhořela v pondělí 1. srpna.

 

Karel Janda řekl, že v nejbližší době by se na místě požáru měl uskutečnit oficiální kontrolní den se zástupci veškerých dotčených orgánů, včetně Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a památkářů.

V úterý se na místě sešel se zástupci radnice Špindlerova Mlýna. "Nyní je pro nás prioritou úklid požářiště a zajištění kamenných zbytků stavby. Začali jsme s oplocováním celého komplexu, které je již ze tří čtvrtin dokončené," řekl Janda.

O požadavku památkářů na vybudování repliky Petrovy boudy Janda ví podle svých slov pouze z médií. "Petrova bouda byla postavena v roce 1811, několikrát měnila svou podobu a prošla vývojem. Proto je nutné říct jakou repliku, ale jednáním se rozhodně nebráníme," řekl Janda.

Požár založil žhář

Z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici.

Podle hasičů požár boudy někdo úmyslně založil. Při čtvrtečním ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, kterou zaslali na expertizy. "Výsledky dosud nemáme k dispozici, nejdříve by mohly být koncem příštího týdne," řekla mluvčí trutnovské policie.

Majiteli hrozila pokuta

Server IHNED.cz minulý týden zjistil, že firmě Snowy Chalet, jejímž majitelem je úspěšný podnikatel z oblasti IT (firma Unicorn) Vladimír Kovář, hrozila dvoumilionové pokuta od památkářů.

Vrchlabská radnice se společností Snowy Chalet zahájila správní řízení a nařídila, že vlastník musí chráněný objekt zajistit před nepříznivými klimatickými vlivy a před dalším chátráním. Lhůtu přitom úředníci stanovili do konce září.

Podle České televize navíc Kovář těsně před požárem zastavil práci architektů, kteří připravovali rekonstrukci boudy.

"Bylo mi jasné, že už o to nemá zájem a že prý neví, jestli by na to měl s dotačními úředníky stejný názor," řekla České televizi Zuzana Hamanová, která s manželem připravovala projekt na opravu objektu, na který měly být použity peníze z norských fondů.

Objevují se tak spekulace o úmyslném zapálení celé budovy. "Všechny tyto spekulace rozhodně odmítáme. Připravovali jsme zajištění celé budovy," řekl Karel Janda.

Terč vandalů

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Související