Skupina kolem obviněných brněnských expolicistů vydělala vydíráním podnikatelů nejméně 12 milionů korun. Informovala o tom v úterý Česká televize.

Podle ní pachatelé nabízeli jednomu z podnikatelů, že zajistí fyzickou likvidaci nepohodlné osoby a hrozili únosem dítěte. Rozhovor s jedním z poškozených přinesl na svých internetových stránkách i brněnský deník Rovnost.

Deník informuje o případu podnikatele, který byl vydírán s tím, že pokud nezaplatí, bude obviněn z krácení daní. To se také skutečně stalo.

Jenže v soudním procesu byl plně zproštěn viny. Státní zástupce se proti tomu na místě odvolal. Písemné odvolání ale nevypracoval, přestože jej o něj upomínal soud. Tento postup je podle pracovníků justice podezřelý.

Případ skončil u Vrchního soudu v Olomouci, který zprošťující verdikt potvrdil.

Skupina expolicistů údajně vydírala podnikatele a zahlazovala jejich kauzy od roku 1998 do roku 2010. Podle policie šlo o 17 případů, zřejmě jich ale bude více. Kriminalisté totiž očekávají, že se postupně přihlásí i další poškození.

Obvinění jsou ve vazbě

Šest členů gangu je od středy ve vazbě, čelí obvinění z vydírání, korupce a organizovaného zločinu.

Mezi obviněnými je jeden současný policista (zástupce vedoucího obvodního oddělení Brno-venkov Rudof Setvák) a tři bývalí policisté (Miloš Almásy, Eduard Slanina a Petr Křipský). Zbylí dva (Zdeněk Olah a občan Slovenska Eduard Polák) jsou civilisté, jejichž úkolem bylo zastrašovat a vyhrožovat obětem fyzickou likvidací.

Šéfa gangu někdo zastřelil

Ke skupině patřil ještě další expolicista Michal Tofl, který dokonce činnost gangu organizoval. Už ale nežije. Loni jej někdo před jeho brněnským rodinným domem zastřelil samopalem. Toflova vražda je jednou z mála neobjasněných jihomoravských vražd.

Tofl s Almásym vytipovávali podnikatele vyšetřované kvůli hospodářské trestné činnosti.

Pak je vydírali, zastrašovali nebo jim za úplatu poskytovali části jejich spisů nebo informace o připravovaných policejních akcích. Inkasovali za to od nich částky od 10 000 až do deseti milionů korun.

Související