Sdružení Ekologický právní servis (EPS), které sleduje postup policie proti účastníkům blokády na Šumavě, žádá kvůli jeho nepřiměřenosti okamžité odvolání velitele zásahu a také plzeňského krajského policejního ředitele.

Sdružení ve spolupráci s postiženými lidmi podalo už několik trestních oznámení. Počínání policistů označili ve středu kritici zásahů za nelidské.

Policie však tvrdí, že mezi ní a aktivisty zásadní střety nenastaly. Aktivisté brání kácení na šumavské Modravě už tři týdny.

Plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže postup svých podřízených hájí. Zákroky byly podle něj přiměřené a oprávněné.

Veškerými stížnosti na zásah se ale policie bude zabývat. Kníže odmítl na svou funkci rezignovat, nechce ani odvolávat velitele policejního opatření. "Je samozřejmě věcí mých nadřízených, aby vyhodnotili mou činnost a aby potom správně reagovali," doplnil Kníže.

Pohmožděniny i otřesy mozku

"Příslušníci policie během zákroků proti lidem blokujícím kácení v Národním parku Šumava nepochopitelně dávají přednost řešení domnělých přestupků před ochranou lidských životů. Místo toho, aby nejprve zamezili kácení stromů v přítomnosti lidí i policistů samotných, věnují se pouze vykazování účastníků blokády," uvedla členka EPS Markéta Cooiman.

Zákroky jsou podle ní navíc nepřiměřené, přestože aktivisté nekladou aktivní odpor, ze střetů si odnášejí pohmožděniny, otřesy mozku, ale i psychické újmy v důsledku hrubého zacházení při vleční po zemi lesním podrostem.

Zadrženo 180 aktivistů

Policie si však za zákroky proti aktivistům na Šumavě stojí. Podle středečního vyjádření použila donucovací prostředky u 92 lidí, vždy prý oprávněně. Celkem zadrželi policisté 180 účastníků protestu.

Porušení zákona ze strany správy národního parku nebo dřevorubců, na které upozorňovali ekologové, se údajně neprokázalo. "Nikdy jsme nezjistili, že by těžba pokračovala v době, kdy v blízkosti byli lidé," tvrdí policejní ředitel Kníže.

Ředitel ekologické organizace Hnutí Duha David Machálek však s jeho tvrzením nesouhlasí. "Máme zprávy, že se několikrát stalo, že těžba dřeva pokračovala, přestože v blízkosti dřevorubců byli lidé. Máme to na videu i fotografiích," uvedl Machálek v České televizi.

Aktivisté s pomocí EPS zatím podali tři trestní oznámení, další dvě připravují. Cooiman však nevyloučila možnost, že se někteří z účastníků protestu budou právně bránit sami, bez pomoci sdružení.

"My se snažíme podávat oznámení jen v případech, že situace potvrzuje, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu," uvedla.

Aktivista: Chování policie hraničí s týráním

Jednání policistů by se podle ní dalo kvalifikovat jako pokus o ublížení na zdraví. Další příslušníci prý spáchali přestupky, když nepřiměřeně používali donucovací prostředky.

Podle Jaromíra Bláhy z hnutí Duha nasazuje policie proti účastníkům protestů denně zhruba 70 svých členů, což je značně přehnané.

"Jejich chování pak místy hraničí až s týráním. Vláčí lidi přes bahno, přes louže, přes křoví a způsobují jim neúměrnou bolest," prohlásil.

Brutálně však podle něj jednají pouze někteří jednotliví členové pořádkových jednotek, místní policisté se chovají korektně. Hnutí ale prý zaznamenalo více než desítku případů neadekvátních zásahů policie.

Schránka důvěry pro postižené

Pro aktivisty, kteří zažili hrubé zacházení ze strany policie, zřídil EPS "schránku důvěry".

Šumavský aktivista: Sypali mi mravence za krk a dusili mě
kurovec foto

O zvlášť nepřiměřeném chování při svém zadržení vypovídal například předseda jihočeské krajské organizace Strany zelených Jiří Guth. Policisté ho prý tahali blátem a dlouho byl položen tak, že měl v bahně obličej a nemohl změnit polohu.

Bláha doplnil výpověď jiného aktivisty, kterému policista způsobil otřes mozku, když mu udeřil hlavou o silnici. Členové pořádkových jednotek se podle něj nedokážou vyrovnat s tím, že se aktivisté nebrání.

Chování policie odsoudil Český helsinský výbor

O víkendu odsoudil chování policie na Šumavě Český helsinský výbor. Organizace je znepokojena některými údajně hrubými zásahy policie vůči aktivistům. Výbor vyzval ministerstvo vnitra a policejní inspekci, aby věc vyšetřily. Požádal také o zjednání nápravy. Inspekce se případem zabývá.

Tváří do kaluže

Výbor shromáždil svědectví o chování některých policistů, kteří údajně použili i velmi bolestivých donucovacích prostředků. Přinutili prý například jednu aktivistku vyháknout bolestivě ruce z trubky, jíž se připoutala ke stromu, při vynášení blokujících se někteří policisté chovají neurvale, záměrně působí bolest či schválně pokládají neseného tváří do kaluže.

Podle výboru policista záměrně opakovaně dusil jednoho účastníka blokády přivázaného ke stromu a sypal mu za krk mravence.

Náklady policie: 15 tisíc denně

Na policejní akci na Modravsku se od 25. července podílejí příslušníci pořádkové policie v počtech od zhruba 40 do až stovky lidí denně. Nejvíc jich bylo nasazeno 3. srpna, od té doby počty policistů klesají, uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Kníže.

Náklady na opatření odhadl na zhruba 15 tisíc korun denně. Je to částka za pohonné hmoty a cestovní náhrady, mzdové náklady se nezvýšily. Peníze krajská policie na podobné akce v rozpočtu na každý rok má. Zvýšené náklady se tak nijak neprojeví na práci policie ve zbytku kraje, dodal Kníže.