Rada České televize ve středu zvolila svého nového předsedu, nástupce Jiřího Baumruka, kterému skončil mandát. Na zasedání rady byl navržen jediný kandidát, dramatik a bývalý ministr kultury Milan Uhde. Při volbě dostal 12 hlasů z 15.

Milan Uhde obsazuje předsednickou funkci, která je volná od června. Tehdy totiž vypršel mandát bývalému předsedovi Rady ČT Jiřímu Baumrukovi. Toho již poslanci do rady nezvolili.

"Jsem v radě již tři roky," řekl ve svém předvolebním proslovu Uhde, který byl zvolen do Rady ČT v roce 2008. "Vystupoval jsem zde v určitém duchu nebo směru a chci v tomto kritickém duchu pokračovat," dodal.

Milan Uhde (75) působil jako dramatik, básník a spisovatel. Je autorem tří desítek her a dramatizací a dvou desítek textů pro divadlo jednoho herce, k jeho nejznámějším dílům patří Balada pro banditu, kterou napsal pro Divadlo na provázku.

V letech 1990 až 1992 byl ministrem kultury. Následně působil jako poslanec. Od roku 1991 byl členem ODS, stranu opustil v lednu 1998 a přihlásil se k tehdy nově vznikající Unii svobody, v níž ale pobyl jen krátce. Politiku definitivně opustil v roce 1999.

Od roku 1999 byl členem Rady Českého rozhlasu a později členem Rady České televize.

Související