Česku se otevírá příležitost odprodat všechny nepotřebné letouny L-159, které před lety pořídila armáda. Poptávka z Iráku je nakonec větší, než se původně předpokládalo. Píše to páteční vydání E15.

"Iráčané se zajímají o odkoupení až 36 letadel. Pokud budeme úspěšní, česká armáda se zbaví úplně všech, která před několika lety vyřadila z výzbroje a od té doby jsou zakonzervovaná v hangárech," řekl listu šéf Aera Vodochody Ladislav Šimek.

Dosud se hovořilo o tom, že irácká armáda chce nejvýše 24 podzvukových strojů.

Česká strana se snaží letadla neúspěšně prodat již několik let. Jednání s Irákem se zatím jeví nejnadějněji, smlouva ale ještě není dojednána.

Součástí balíku doprovodných projektů, služeb a výhod je podle E15 možnost uzavření barterového obchodu. "Po technické i cenové stránce je česká nabídka bezkonkurenčně nejlepší. Navíc obsahuje i benefity, jako je například možnost úhrady nikoli penězi, ale dodávkami ropy," cituje list Šimka.

Výměně L-159 za ropu by se nebránil ani člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Antonín Seďa. "Barterové obchody se s Irákem a dalšími zeměmi uzavíraly už za minulého režimu," řekl poslanec. Pokud ale podle něj vláda výměnu dohodne, měla by armádě poskytnout finanční kompenzaci. "Obrana by z takového obchodu nic neměla. A peníze přitom potřebuje," dodal Seďa.

Politické rozhodnutí

Aero podporované českou vládou a ministerstvy obrany a zahraničí soupeří v Iráku jak se svým tradičním konkurentem – britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj. "Stojí proti nám silní hráči. V podobných zakázkách rozhoduje politický boj, charakteristika letadla je až na vedlejší koleji," poznamenal Šimek.

Irácký premiér Núrí Málikí po květnovém setkání s českou vládní a podnikatelskou misí vedenou Petrem Nečasem řekl, že projekt nákupu L-159 pro irácké ozbrojené síly by mohl být "v krátké době dokončen".