Zástupci Romů v Novém Boru na Českolipsku, kde v neděli skupinka Romů napadla mačetami hosty v baru tvrdí, že se bojí případné akce extremistů. Uvedli to na tiskové konferenci, kterou v pátek uspořádalo místní Česko-romské občanské sdružení.

Ve městě se v reakci na nedávné násilí na pondělní odpoledne chystá poklidná demonstrace. Město tvrdí, že ono samo ani policie o žádné aktivitě extremistů v Novém Boru signály nemá.

Incident v herně nastal poté, co obsluha žádala dva nezletilé romské mladíky, kteří chtěli hrát na automatech, aby jí ukázali občanské průkazy. Ti se prý s ženou začali hádat a jeden z hostů se jí zastal. Muži pak údajně mladíky z herny vyvedli. Romové tvrdí, že byl mladík napaden jako první, což reakci vyvolalo.

"Nesouhlasím s tím, co se stalo, ale nesouhlasím ani s tím, když dospělý chlap uhodí patnáctiletého chlapce," prohlásil předseda sdružení Štefan Gorol. Romové přivedli i svědkyni událostí, které útoku v herně předcházely, Helenu Koubovou. Ta prý viděla, jak muži mladé Romy vyhnali. "Ten člověk vyskakoval, že je špinavej, smrdí a aby opustil bar," prohlásila. Štefan Gorol z viny na útoku obvinil i servírku, která mladíky ho herny pustila.

Novoborský starosta Jaromír Dvořák, který na tiskovou konferenci přišel také, v diskusi se zástupci Romů řekl, že o nebezpečí extremismu nemá signály. Ve městě se o víkendu uskuteční pouť a na ni i na pondělní akci bude policie dohlížet.

Nedávnou událost ale neváhal nazvat masakrem. "Odmítám jakékoliv omlouvání a zjednodušování těch událostí, které v neděli nastaly. To jednání bylo neadekvátní," prohlásil. Ve městě podle něj navíc zatím docházelo spíše ke konfliktům mezi dvěma romskými skupinami.

Nedbalé vyšetření policií?

Policie má zatím tři z pěti útočníků z baru. Dva dopadla už dříve, třetí se sám přihlásil ve čtvrtek. Po zbývajících pátrá. Další z novoborských Romů, Dušan Gorol, prohlásil, že místní Romové útok odsuzují a chtějí spolupracovat na jeho objasnění, což ukázali už tím, že se jeden z hledaných přihlásil.

Během diskuse ale mimo jiné zaznělo i to, že útok údajně nedbale vyšetřovala policie, která prý zadrženého patnáctiletého mladíka nutila k přiznání bitím. Jednoho z mužů, kterého nyní hledá, prý měla už po činu zadržet.

Mluvčí českolipské policie Ivana Baláková řekla, že jsou to pro ni nové informace a z interních zdrojů je nemá. Dodala, že pokud má někdo k postupu policistů připomínky nebo podněty, má se obrátit na oddělení stížností policie v České Lípě.

"Pokud má podezření na trestný čin, kterého se měl dopustit policista, pak by se měl obrátit na Inspekci Policie České republiky," řekla mluvčí.

O plánované pondělní demonstraci místní Romové hovořili jako o "pochodu". Lidé se na akci, na které chtějí svůj postoj vyjádřit pěti minutami ticha, svolávají prostřednictvím Facebooku. Novoborská radní Zora Šepsová na tiskové konferenci prohlásila, že ji vyhlásily novoborské matky, které se obávají o své děti.

Související