Lékař a šéf pražské Polikliniky Modřany Jaroslav Barták údajně trýznil svoji asistentku, dvaadvacetiletou Češku, na služební cestě. Barták se jejímu nařčení brání. Je prý obětí zaměstnanců, které byl nucen propustit. Informovala o tom čtvrteční MF Dnes.

Věc řešil sám ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který s pomocí velvyslance zařídil dívce návrat do vlasti. Dívka vypověděla, že jí Barták vylákal na Filipíny pod záminkou pracovní cesty, tam jí bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí.

"Pevně věřím, že jsem se stal já a moje rodina obětí neschopných zaměstnanců, se kterými jsem byl nucen rozvázat pracovní poměr. Nerad bych si připustil, že by se mohlo jednat o akci organizovaného zločinu, i když se mě v poslední době snažila jistá skupina vydírat. Všechny potřebné informace jsem předal policii," uvedl Barták. Informace, které jsou ve sdělovacích prostředcích uváděny, jsou podle něj nepravdivé.

Situaci řešil i ministr Schwarzenberg

O případu se ministr Schwarzenberg dozvěděl od přítele zadržované dívky. "Od své partnerky dostával textové zprávy na mobilní telefon, z nichž nabyl oprávněnou obavu o její zdraví. Takže jsem to začal okamžitě řešit. Vyrozuměli jsme pana velvyslance (Josefa) Rychtara, který se obratem ujal celé věci a dívce pomohl," řekl Schwarzenberg Mladé frontě Dnes.

Velvyslanec ve filipínské Manile Josef Rychtar mladou ženu zadržovanou na malém ostrově Badian podle deníku nechal odvézt do Manily, zajistil jí náhradní doklady a zařídil odlet do Evropy.

 

Dívka, kterou si lékař najal na konci června jako asistentku, podala na Filipínách i v Česku na Bartáka trestní oznámení.

Související