Vše se na Kubě odehrává bez pompéznosti a v ústraní, Fidel a ani jeho bratr Raúl se nezúčastnil žádných oficiálních oslav. O uplynulé noci i přesto uspořádali hudebníci z celé Latinské Ameriky v havanském divadle Karla Marxe koncert na jeho počest.

"Blahopřejeme milovaný a věčný veliteli," vzkázal Castrovi Alfredo Vera, který koncert zorganizoval. Tématem písní hudebního vystoupení bylo podle něj jen to, co si někdejší kubánský vůdce zaslouží. Na vlajce s podobiznou Fidele Castra mu jeho věrní slibují, že zvítězí.

Castro neuspořádal žádnou vlastní oficiální slavnost, což bylo podle AP očekáváno, protože od ochodu do ústraní se na veřejnosti objevoval jen zřídkakdy. Po 48 letech v čele země Fidel Castro v roce 2006 z vážných zdravotních důvodů dočasně předal pravomoci svému bratru Raúlovi. O dva roky později je Raúl převzal oficiálně.

Oslavy narozenin začaly počátkem týdne. Připraveny byly koncerty, přednášky a výstavy o Castrovi. Na sobotu podle globalpost.com již ale není naplánován žádný oficiální program.

Nejvyšším hodnostářem v prezidentské lóži, který se v pátek večer koncertu zúčastnil, byl první viceprezident José Ramón Machado Ventura. Ten také přednesl hlavní řeč 26. července při 58. výročí útoku na Moncadova kasárna v Santiagu, označovaného za začátek kubánské revoluce, připomněla AP.

Hvězdou hudebního vystoupení s názvem Serenáda věrnosti (Serenata de la Fidelidad) byla kubánská zpěvačka Omara Portuondová, která se v roce 1996 proslavila albem Buena Vista Social Club. Na jevišti vystoupili mimo jiné Cecilia Toddová z Venezuely, Daniel Viglietti z Uruguaye, Pancho Villa z Chile nebo Argentinka Liliana Herrerová. Posluchači v hledišti drželi snímky Fidela Castra.

Během pěti let od nástupu do čela země se Raúl Castro snaží zavádět ekonomické reformy, jež mu nejprve schválil sjezd komunistické strany a nedávno i poslanci parlamentu. Fidel na politiku ale nezanevřel, nadále se v novinových komentářích vyjadřuje k mezinárodním politickým problémům.