Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal dostal osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Rozsudek je nepravomocný, Dohnal se proti němu odvolal.

Podle žalobce František Dohnal spáchal trestný čin, když neumožnil, aby Kontrolní výbor sněmovny zkontroloval hospodaření jeho instituce.

Rozsudek, byť nepravomocný, možná zesílí tlak na změnu ve vedení NKÚ. Premiér Petr Nečas slovy svého mluvčího vzkázal, že Dohnalova pozice ve vedení Nejvyššího kontrolního úřadu je po vynesení i nepravomocného rozsudku neobhajitelná.

Dohnalův devítiletý mandát v čele NKÚ vyprší v roce 2014.

Dohnal už dříve uvedl, že se prověrce  ze strany poslanců bránil, protože by narušila nezávislost úřadu. Ten by pak nebyl dostatečně chráněn proti politickým vlivům.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.