Občanští demokraté se navenek tváří, že výsledky interního průzkumu, o němž informovaly úterní Hospodářské noviny a který vládní straně prorokuje v příštích krajských volbách těžkou porážku, s nimi neotřásly.

"Metodika, kterou se data sbírala, je relevantní pro celostátní preference. Není tedy pravda, že by analýza obsahovala preference strany v jednotlivých krajích," uvedl Matyáš Vitík z tiskového odboru ODS. Celostátní výsledek podle ODS dosahuje 21 procent a odpovídá tomu z minulých voleb do Poslanecké sněmovny.

Podle politologa Daniela Kunštáta má ODS jako velká tradiční strana výhodu potenciálu ve voličstvu z minulých let, ale na výsledcích průzkumů preferencí se nepříznivě odráží účast strany ve vládě.

"Při krajských volbách je volební chování jiné, než když se volí vedení země. Lidé jsou ochotní podporovat strany, které by jinak nevolili, nebo chtějí potrestat vládnoucí stranu," tvrdí Kunštát.

 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.