Pražští radní v úterý odsouhlasili návrh, který umožní v nočních hodinách návrat kamionů na Jižní spojku. Informovali o tom zástupci tiskového oddělení pražského magistrátu.

S návrhem, že by kamiony jezdily po spojce mezi 22:00 a 06:00, už dříve souhlasila rada Prahy 4. Opatření by mělo pomoci obyvatelům Spořilova. Přes toto území totiž kamiony od loňského září jezdí.

"Na stole není žádné dobré řešení problému Spořilova. Toto řešení je nejlepší z těch špatných," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda na úterní tiskové konferenci.

"Doufám, že se uleví obyvatelům Spořilova. Jediným řešením této situace je výstavby části Pražského okruhu číslo 511. Ale investorem je Státní fond dopravní infrastruktury. Již dvakrát bylo vydáno územní rozhodnutí, ale jeho platnost vždy napadla občanská sdružení z Běchovic a okolí. Praze navíc momentálně hrozí, že nedostane finance od ministerstva dopravy," řekl pražský primátor.

Podle Karla Březiny bude tento provoz zahájen od září. "Vyhodnotíme toto rozhodnutí po skončení roku 2011. Včetně toho, že proběhnou příslušná měření hluku i zátěže jednotlivých částí, která jsou tímto rozhodnutím dotčena," řekl náměstek Březina.

Kamiony na frekventovanou Jižní spojku nesmí od loňského zprovoznění jižní části Pražského okruhu. Při cestě směrem k hradecké dálnici D11 ale z okruhu sjíždějí právě přes Spořilov.

To se nelíbí místní obyvatelům, podle nichž kamionová doprava zhoršila v místě životní prostředí. A to se má, podle nového rozhodnutí magistrátu, alespoň v nočních hodinách, změnit. Kamiony už podle návrhu nebudou smět přes Spořilov jezdit.

 

ANKETA
Souhlasíte s tím, že budou kamiony znovu jezdit po Jižní spojce?
ANO
96 (32%)
NE
186 (63%)
NEVÍM
14 (5%)

"Je to jen malý krůček k řešení tohoto problému," řekl mluvčí Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Zkrácení cesty o deset kilometrů

Podle něj si tímto krokem řidiči kamionů zkrátí cestu zhruba o deset kilometrů. Sdružení si uvědomuje, že kamiony nemají v centru co dělat a samotní řidiči tudy ani projíždět nechtějí, ale nemají jinou možnost, dokud nebude dostavena část městského okruhu kolem Běchovic, dodal.

Praha 4 předpokládá, že přesunem kamionů v nočních hodinách řešení špatné dopravní situace neskončí, podle radnice by měla následovat další opatření.

S přesunem kamionů nesouhlasí opozice v Praze 4, prý to poškodí obyvatele Krče, Braníku, Chuchle a Lahovic. Opoziční politici iniciovali i vznik petice. Navrhují, aby místo návratu kamionů na Jižní spojku byla Spořilovská ulice překryta tubusem z polykarbonátu.