Univerzita Karlova patří podle takzvaného šanghajského žebříčku mezi 1,5 procenta nejlepších světových univerzit. Ze 17 tisíc vysokých škol celého světa skončila na 201. až 300. místě.

"Univerzita touto pozicí potvrzuje své dominantní postavení mezi českými univerzitami, stabilně se mezi nejlepšími světovými univerzitami umisťuje již po dobu pěti let," pochvaloval si rektor Václav Hampl s tím, že jsou jedinou českou školou v první pětistovce.

Žebříček naprosto ovládly univerzity z USA. Kromě suverénně nejlepší Harvardovy univerzity se jich v nejlepší dvacítce objevilo ještě 16, například školy z Yale, Princetonu, Berkley nebo Stanfordu.

Z neamerických škol se probojovala na pátou příčku britská Cambridge, na desáté místo Oxford a na dvacáté University College London.

Moskva, Praha a Petrohrad

Ve srovnání s univerzitami ze střední a východní Evropy předstihla Univerzitu Karlovu jen Lomonosova univerzita v Moskvě na 74. příčce, zhruba stejně jako UK pak dopadla Státní univerzita v Petrohradě.

Podle rektora UK Hampla má jeho škola ambici dostat se do první dvoustovky. "Je však bohužel zřejmé, že univerzity ve střední a východní Evropě mají nepochybně mnohem menší finanční zázemí než univerzity v Evropě západní. O financování univerzit amerických a japonských raději nemluvě," dodal.

Specializované centrum Šanghajské univerzity se hodnocení nejlepších vysokých škol věnuje řadu let. Školy se poměřují kupříkladu množstvím držitelů Nobelových cen i dalších významných ocenění mezi učiteli a absolventy, nebo počty publikací tamních kapacit v prestižních vědeckých časopisech. Toto hodnocení je považováno za jeden z nejvlivnějších mezinárodních žebříčků na poli univerzit.

Související