Vlaky, které vypravuje největší polský osobní železniční přepravce, ve středu nevyjedou. Odboráři ze společnosti Przewozy Regionalne vyhlásili 24hodinovou stávku, protože vedení firmy nesplnilo jejich platové požadavky.

Stávka se dotkne i provozu regionálních vlaků v českém příhraničí, mezinárodní rychlíky a expresy by ale měly jezdit bez problémů.

Se změnou jízdních řádů musejí počítat cestující osobními a spěšnými vlaky ve směru Pardubice - Ústí nad Orlicí - Letohrad - Klodsko. Spoje budou mimořádně končit ve stanici Lichkov a dále na území Polska žádné vlaky nepojedou. Stejná omezení budou platit i pro opačný směr.

Také vlaky ve směru Bohumín - Chalupki - Wroclaw/Katowice ve středu mimořádně budou končit jízdu na hranicích. "V úseku Chalupki - Katowice a zpět budou vlaky bez náhrady odřeknuty," informovaly ČD. Jízdní řády mezinárodních rychlíků a expresů zůstanou beze změny.

Stávka i v Německu

Majitelem společnosti Przewozy Regionalne (PR) jsou polská vojvodství, tedy obdoba českých krajů. Odboráři si na jejím vedení chtějí stávkou vymoct zvýšení platů. Denně vlaky PR jezdí asi 300 tisíc cestujících, jde hlavně o lidi dojíždějící na kratší vzdálenosti.

PR denně v celém Polsku vypravuje asi 2700 vlaků. Při středeční stávce je nenahradí autobusy, a tak si lidi, kteří spoje PR využívají třeba k cestě do práce, budou muset vymyslet jiný způsob dopravy nebo si vzít dovolenou. Společnost Przewozy Regionalne v posledních letech hospodařila se ztrátou, loni činila skoro 170 milionů zlotých (okolo miliardy korun).

V závěru týdne vstoupí do stávky zřejmě také část strojvedoucích v Bavorsku. Stávka se může dotknout především rychlíků z Prahy do Mnichova a Norimberku.

"Proto žádáme cestující, kteří plánují svou cestu z Čech do Bavorska v závěru tohoto nebo v příštím týdnu, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím o mimořádnostech a před cestou si ověřili, zda nedošlo k omezení jízdy jejich plánovaného spoje v důsledku stávky v Bavorsku," uvedly České dráhy. Cestující by se měli o výlukách předem informovat na webu ČD.

Související