Trutnovští policisté už vědí, zda ve vzorcích sutin z požárem zničené Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš nebyly hořlaviny. Odmítají ale výsledky expertiz komentovat.

Podle mluvčí Věry Krejčové by tím ohrozili další průběh vyšetřování. Hasiči již krátce po požáru uvedli, že požár byl zřejmě založen úmyslně.

"Nadále pokračujeme ve vyšetřování okolností požáru. Cizí zavinění je naše nejpravděpodobnější verze, na které pracujeme," řekla Krejčová.

Policie případ vyšetřuje pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, na vyšetřování spolupracuje také se svými polskými kolegy.

Petrova bouda shořela v pondělí 1. srpna, z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Při ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, kterou zaslali na expertizy.

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Likvidace trosek

Majitelé Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš nyní připravují odvoz ohořelých trosek z místa požáru. Požářiště by mělo být uklizené do začátku letošní zimy, řekl Karel Janda, jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní.

Po odvozu sutin by měl posoudit stav torza budovy znalec. Památkáři již oznámili, že na hřebenech Krkonoš by měla vyrůst replika původního objektu. S tím ale majitelé nesouhlasí, hodlají tam vystavět menší horskou chalupu.

Související