Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou šéfa teplické ČSSD Petra Bendy na bývalého ministra dopravy a nynějšího předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a ministerstvo dopravy.

Benda se domáhá milionu korun a omluvy kvůli slovům, která Bárta mimo jiné i na jeho adresu pronesl v lednu v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Exministr tehdy uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kryjí nelegální činnost stavebních firem. To se podle tehdejších slov Bárty týkalo nejvíc Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - podnikatel Patrik Oulický a právě Benda.

Poté podle Bendy tvrzení zopakoval pro Českou televizi a Novu a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického.

Bártova slova se pak podle žaloby objevila ve většině hromadných sdělovacích prostředků.

Exministrovy výroky přitom podle Bendy nejsou pravdivé a zasahují do jeho cti, důstojnosti a dobré pověsti. Měly prý také negativní vliv na jeho obchodní a politickou činnost i soukromý život.

Benda chce vedle milionu od Bárty, případně ministerstva dopravy, také omluvu - soukromou i prostřednictvím médií.

Související