Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebude ve vládě hájit daňovou reformu včetně zdanění hazardu, dokud ve svém místě neskončí buď Ladislav Bátora, nebo ministr školství Josef Dobeš (VV). Odmítl i variantu, že by za sebe poslal na jednání svého náměstka.

Daňová reforma a změna loterijní daně má přesto teoretickou šanci příští týden vládou projít, pouze ale v případě, že bude schválena podle Kalouskova návrhu. "Pokud tomu tak bude, není důvod, aby daňová reforma podle mého návrhu vláda schválila," poznamenal Kalousek v ČT.

Věci veřejné však už několikrát avizovaly, že v daňové reformě nepodpoří například zdanění stravenek. Pokud by se svým návrhem na vládě uspěly, Kalousek varuje, že by takovou reformu nepodpořili poslanci TOP 09. Nebyla by totiž výsledkem koaličních jednání.

Právě kvůli tomu, že se koaliční partneři nedokázali na finální verzi dohodnout, vláda projednávání reformy minulý týden z programu stáhla.

Pro premiéra Petra Nečase je neúnosné, aby spor dlouhodobě blokoval činnost vlády, a o věci hodlá se zástupci VV i TOP 09 jednat.

Nečas: Dobeš se musí od výroků distancovat

Také premiér Petr Nečas (ODS) není spokojen s tím, že se ministr školství Dobeš za Bátorova slova pouze omluvil, a požaduje, aby se od výroků jednoznačně distancoval.

"Omluvu ministra Josefa Dobeše ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi beru na vědomí. Byla naprosto nezbytná. Nutné je však, aby se pan ministr Dobeš od výroků pana Bátory jednoznačně distancoval. Můj názor na působení pana Bátory ve vysokých pozicích státní správy se nemění," uvedl premiér.

Zdůraznil, že vládu čeká projednávání důležitých reforem a schvalování státního rozpočtu. Ministr financí Kalousek však prohlásil, že do doby, než odejde Bátora nebo Dobeš, TOP 09 na jednání vlády nevstoupí. Za sebe tam nehodlá poslat ani náměstka.

Věci veřejné tvrdí, že TOP 09 chce rozbít vládu, která je před schvalováním státního rozpočtu na rok 2012, a "Bátora" je jen zástupný problém.

Ministři TOP 09 ve středu opustili jednání vlády kvůli tomu, že Dobeš nechce předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátoru propustit ze svého úřadu. Nepřijatelné podle TOP 09 bylo to, že Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil Schwarzenberga za "chudáčka starého".

"To se mu to prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemůžu vyzvat na souboj," napsal. Dobeš poté nabídl ministru zahraničí omluvu, Bátoru ale ve funkci ponechal. I úředník podle něj může vyslovit svůj názor. 

Bátora na ministerstvu proti Nečasově vůli

Nečas dříve odmítl, aby se Bátora, který dříve kandidoval za krajně pravicovou Národní stranu, stal na školství náměstkem. Dobeš ho pak přijal do úřadu jako svého poradce a později povýšil do funkce šéfa personálního odboru ministerstva.

V souvislosti s Bátorovým výrokem na adresu Schwarzenberga premiér prohlásil, že kdyby byl jeho podřízeným, okamžitě by ho propustil.

Věci veřejné přitom za středeční akcí vidí záměr místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska oddálit přijetí norem pro tvrdší zdanění hazardu. Schwarzenberg, který je do 28. srpna na dovolené, podle Lidových novin pokládá spor za nudnou aféru.

Z formálního hlediska je podle něj nicméně nepřípustné, aby úředník pomlouval ústavního činitele. I podle něj platí, že dokud bude Bátora ve funkci, nebudou se ministři TOP 09 jednání kabinetu účastnit.

Opoziční KSČM tvrdí, že se vedoucí místa na ministerstvu školství obsazují neprůhledně a nejde jen o Bátoru. "Pan Bátora neměl na ministerstvo přijít, pokud tam přišel, dnes už tam neměl být," řekl novinářům místopředseda komunistů Milan Bičík. Podobné výroky zaznívají i z úst ČSSD.

Související