Policie navrhla obžalovat někdejší šéfku odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřinu Kaplanovou a dalších šest úředníků KB. Viní je z účasti na podvodu se stamilionovými úvěry pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského.

Všech sedm lidí - Kaplanovou, Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou, Zdeňka Husara, Pavlu Puršovou a Hanu Suntichovou - policie viní z úvěrového podvodu, hrozí jim pět až deset let vězení.

Kaplanová a spol. sice už v minulosti stáli před soudem, který vynesl i rozsudek, odvolací senát pak ale verdikt zrušil a případ navíc vrátil prakticky na začátek - do fáze prověřování.

Původní obžaloba vinila Kaplanovou a spol. z toho, že v letech 1998 až 1999 připravili banku špatnými podklady k žádostem o úvěr o téměř 1,5 miliardy korun. Obvinění od počátku vinu odmítali s tím, že vždy plnili pokyny a rozhodnutí vedení banky.

Obžaloba byla prý nepravdivá a na lavici obžalovaných by podle nich měli sedět tehdejší nejvyšší představitelé banky, se kterými prý Chvalovský jednal.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze od policejního orgánu obdrželo uzavřený a ucelený vyšetřovací spis s meritorním návrhem. Obsahem toho návrhu je návrh na podání obžaloby a v některých částech, tam, kde již soud dříve dva obžalované zprostil obžaloby, je to návrh na zastavení trestního stíhání," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Návrh na částečné zastavení stíhání se týká Puršové a Suntichové, které soud před lety obžaloby zprostil. Státní zástupce podle Válové o návrhu rozhodne v následujících měsících.

 

 

Koncem června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody z konce 90. let desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům.

Obžalovaní si podle soudu od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle verdiktu předstírali, že půjčené peníze půjdou na financování jejich obchodů, platili jimi ale něco úplně jiného, především své předchozí dluhy. Bance podle soudu způsobili škodu skoro 1,4 miliardy. Všichni vinu popírají. Městský soud v Praze zároveň konstatoval, že se na úvěrových podvodech podíleli i Kaplanová a spol.

Rozsudek před pěti lety

Prvoinstanční rozsudek v případu bankovních úředníků padl již před pěti lety. Soud tehdy uložil Kaplanové pětiletý trest. Z úvěrového podvodu uznal trestní senát vinnými také Neuhäuslovou, Nerglovou, Žižkovou a Husara, od jejich potrestání ale upustil. Puršovou a Suntichovou zprostil obžaloby. Podle tehdejšího rozsudku se pět úředníků dopustilo trestné činnosti spolu s Chvalovským a s dalšími lidmi z banky, mimo jiné i s tehdejšími členy představenstva a vrcholným managementem KB.

Odvolací Vrchní soud v Praze v neveřejném jednání rozsudek zrušil a kauzu vrátil na počátek, policie musela úředníky dokonce znovu obvinit. "Obvinění nebyli od počátku obeznámeni s tím, pro jaké protiprávní jednání jsou přesně stíháni," citovaly tehdy Hospodářské noviny (HN) soudce Pavla Zelenku. Podle HN rozhodl koncem listopadu 2008, rozhodnutí rozeslal v únoru 2009.

Policie v souvislosti s kauzou Chvalovský v minulosti dvakrát obvinila i trojici bývalých vedoucích pracovníků KB. Byli podezřelí z toho, že bance způsobili nejméně půlmiliardovou škodu v souvislosti s úvěry pro firmy kolem Chvalovského. Kauza ale nakonec skončila odložením s tím, že nebylo zjištěno, že by někdo z nich spáchal trestný čin.

Kaplanová s Neuhäuslovou jsou stíhány i v souvislosti s kauzou miliardových ztrátových obchodů banky s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Policie je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. V případu čelí odděleně obvinění i osm bývalých členů představenstev KB.