V České televizi vypukla otevřená válka mezi nejvlivnějšími manažery kvůli volbě příštího ředitele. A to ještě dřív, než případní kandidáti stihli podat přihlášky. Uzávěrka je v pondělí.

Ředitel nových médií Milan Fridrich se totiž ostře opřel do svého kolegy – obchodního ředitele Roberta Kvapila, který prý jde na ruku lobbistům a pokouší se současnou volbu zablokovat.

"Někteří pražští lobbisté a politici, kterým se nelíbí dosavadní kandidáti a nemají nikoho svého silného, sázejí na nevolbu a budou se snažit vytvořit situaci, aby Rada ČT nikoho nezvolila. To by vyhovovalo i některým lidem v televizi, kteří mají za sebou skandály, špatná programová nebo manažerská rozhodnutí a bojí se, že po nástupu nového šéfa skončí. Vím, že za to lobbuje skupina třeba kolem Kvapila," řekl HN Fridrich, který sám ještě před týdnem zvažoval kandidaturu. Nakonec ji ale odmítl.

Kvapil obvinění odmítá. "Tohle je samozřejmě nesmysl. Televize potřebuje silné vedení. Tento názor říkám už dva roky a nic se na tom nemění," řekl ve čtvrtek HN.

Vlivný muž z Lesů ČR

Kvapil i Fridrich patří mezi nejvlivnější muže na Kavčích Horách a několikrát už prokázali, že umějí leccos prosadit.

V roce 2009 to byl právě Kvapil, kdo pomohl Jiřímu Janečkovi obhájit křeslo ředitele. Krátce po volbě se ale cesty obou mužů rozešly. A když Janeček v červnu oznámil rezignaci ze zdravotních důvodů, Kvapil už měl jasno, že jeho favoritem na příštího ředitele televize je současný šéf zpravodajství Roman Bradáč.

Jenže poté se do výběrového řízení přihlásil bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák, za kterého se postavili vlivní hráči z pozadí – zejména exministr vnitra a bývalý místopředseda ODS Ivan Langer a také bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Ani jeden z nich sice nemá ve svých stranách formální post, vliv jim ale zatím zůstal. Klíčový byl pak ještě moment z minulého pátku, kdy Milan Fridrich oznámil, že sám nebude do čela televize kandidovat, a postavil se na stranu Dvořáka – nebo lépe: na stranu téměř kohokoliv jiného, než za kým stojí Robert Kvapil.

Bradáčovy šance na vítězství tak už několik týdnů po sobě slábnou. Na jeho stranu se sice postavila středočeská ODS kolem stále ještě vlivného poslance Petra Tluchoře, jenže i ta stále váhá, jestli není lepší žádného ředitele na podzim nezvolit. A zřejmě právě kvůli nejistým vyhlídkám stále ještě neoznámil, zda se v pondělí do konkurzu přihlásí.

Právě za bezvládí teď podle Fridricha bojuje Kvapil. "Chlubí se, že má slíbených šest hlasů, aby televize zůstala i na podzim v provizoriu,“ tvrdí Fridrich.

Související