Dvacetiletý Tomáš Svoboda z Brna se během středoškolských studií začal zajímat o rentgeny. Nakonec si i jeden po domácku sestrojil. Jednou ze součástek, kterou použil, byl například vyřazený digitální fotoaparát od sestry. Do výroby rentgenu investoval ze svého asi dvacet tisíc korun, které si vydělal na brigádě.

Nyní má Svoboda velkou šanci, že se jeho vynález začne vyrábět sériově pro průmyslové i lékařské využití. Student totiž sestrojil prototyp přenosného rentgenu, který umí dělat i CT snímky. "Toto zařízení lze přenést přímo k předmětu, který chceme zrentgenovat. To je výhodné hlavně u velkých průmyslových součástek, u kterých by byl transport k rentgenu složitý," vysvětluje Svoboda.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.