Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že za ministry TOP 09 budou na jednání vlády chodit jen náměstci. A to až do té doby, než bude odvolán kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora.

Kalousek to řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Ministr financí ale zároveň doufá, že se spor kolem Bátory v nejbližších dnech vyřeší a Bátora, který se netají svým pohrdáním intelektuály a zapletl se s nacionalistickou Národní stranou, bude odvolán.

Kalousek na dotaz redaktora, zda budou na jednání za ministerstva, která ovládá TOP 09, chodit opravdu jen náměstci, řekl: "S největší pravděpodobností ano."

 

A ke sporům ohledně Bátory dodal: "Pevně doufám, že to skončí možná dnes, možná zítra. Snad si pan ministr (školství Josef) Dobeš (VV) uvědomí, že se musí chovat jako ministr demokratické vlády, a nikoliv jako aktivista pohrobků Národní strany."

 

Podle Kalouska Dobeš tím, že Bátoru neodvolal, poskytuje tomuto úředníkovi politické krytí.

Vláda se má už příští týden zabývat daňovou reformou, jejíž součástí má být například zrušení daňových výjimek. S tím nesouhlasí zaměstnavatelé.

 

Kalousek v televizní diskusi řekl, že nepředpokládá, že by vláda jeho návrh nějak měnila. A to i v případě, že se jako ministr nebude jednání účastnit.

 

Ministři za TOP 09 ve středu jednání vlády opustili kvůli tomu, že Dobeš nechce předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátoru propustit ze svého úřadu.

Nepřijatelné podle TOP 09 bylo to, že ministerský úředník Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) za "chudáčka starého". Ostré poznámky na adresu Bátory se ale předtím v médiích dopustil i Schwarzenberg.

Dobeš se pak za Bátorovy výroky o ministru zahraničí omluvil a veřejně se od chování personálního šéfa svého ministerstva distancoval.

Dal prý Bátorovi jasné pokyny, a pokud z nich příště vybočí, odvolá ho. TOP 09 to ale nestačí a dále žádá ochod Bátory či Dobeše, jinak se prý ministři za TOP 09 na jednání vlády nevrátí.