S blížící se uzávěrkou podání přihlášek do výběrového řízení na nového generálního ředitele České televize vzrostl počet kandidátů. Celkem se jich nakonec přihlásilo 36.

K již zveřejněným jménům v čele s exředitelem Novy Petrem Dvořákem či šéfem hudební televizní stanice Óčko Hynkem Chudárkem přibyli v pondělí další tři mediálně známí zájemci – šéfdramaturgyně Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání České televize Jana Škopková, režisér a producent Fero Fenič a Michal Klíma, bývalý generální ředitel vydavatelství Economia a současný generální ředitel druhého největšího slovenského vydavatelství Spoločnosť 7 Plus.

ANKETA
Kdo má podle vás největší šanci stát se generálním ředitelem ČT?
Roman Bradáč
179 (9%)
Petr Dvořák
167 (9%)
Fero Fenič
184 (10%)
Hynek Chudárek
73 (4%)
Michal Klíma
71 (4%)
Alena Müllerová
415 (22%)
Jan Svoboda
390 (20%)
Jana Škopková
427 (22%)

Uzávěrka přihlášek byla v pondělí 16.00, přičemž už od rána se do konkurzu začali hlásit i poslední váhající.

Jako první z nich oznámila svou kandidaturu Jana Škopková. "Tak jsem se nakonec rozhodla, že přihlášku podám. Radila jsem se o tom se synem a s partnerem a zkusím to," řekla Škopková serveru IHNED.cz v pondělí po ránu.

Po poledni pak potvrdil účast ve výběrovém řízení také režisér a producent Fero Fenič, který ještě v neděli na přímý dotaz IHNED.cz odpověděl neurčitě.

"Dnes v jednu hodinu odpoledne jsem podal přihlášku od konkurzu. Do České televize se musí vrátit obsah," řekl Fenič.

A trio doplnil ještě Michal Klíma. Ten podal přihlášku hodinu a půl před uzávěrkou. A to i přesto, že je na dovolené v Mexiku. "Není třeba doručit přihlášku osobně, využil jsem prostředníka," řekl serveru IHNED.cz.

Potvrdil i Bradáč

Svoji kandidaturu o víkendu potvrdil poprvé pro Hospodářské noviny i ředitel zpravodajství ČT Roman Bradáč.

"Přihlášku podám. Přesvědčily mě některé věci okolo příprav na volbu a také konzultace s některými lidmi," řekl HN Bradáč. Ten bude vážným konkurentem pro favorita volby, bývalého ředitele TV Nova Petra Dvořáka.

Bradáč přišel na Kavčí hory v roce 1994, kdy se stal redaktorem zahraničního oddělení. Pět let působil ve Washingtonu jako stálý zpravodaj v USA.

Zpět do Prahy se vrátil v roce 2008, v ČT dostal na starost vnější vztahy. O rok později začal řídit Janečkovu kancelář a loni v srpnu se stal ředitelem zpravodajské stanice ČT24.

Nástupce nemocného Jiřího Janečka chce Rada České televize vybrat do konce září.