Vedení ODS, v jejímž čele stojí premiér Petr Nečas, upozornilo koaliční kolegy z TOP 09, že pokud chtějí odejít z vlády, měli by to udělat "čestně a přímo a nehledat jakékoli nedůstojné záminky".

Nejsilnější koaliční strana tak zahájila očekávanou úterní přestřelku, v níž půjde o přežití vlády. Ta se dostala do další krize. Zavinil ji spor okolo působení kontroverzního úředníka Ladislava Bátory na pozici personálního šéfa ministerstva školství.

Úterní dění jsme sledovali ON-LINE ZDE

Podle ODS nemůže být Bátorova kauza důvodem ke zpochybňování existence vlády a neměla by sloužit jako záminka pro odchod z koalice. ODS zároveň koaliční partnery vyzvala, aby s kauzou dále nehazardovali. Zvláště v době reformního úsilí.

"Kauza by neměla ohrožovat schvalování vládních reforem," řekl premiér Nečas, jehož vláda by měla už ve středu projednávat jednu z klíčových systémových změn – reformu daní.

TOP 09: Koalici nechceme rozbít

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden připustil, že jeho strana může opustit vládu. V úterý však místopředseda Miroslav Kalousek sdělil, že strana koalici rozbíjet nehodlá.

Ovšem trvá na tom, že musí být splněno jejich ultimátum. V jeho rámci požadují odchod Bátory, anebo demisi jeho patrona – ministra školství Josefa Dobeše (VV).

VV: TOP 09 by vadil i Dobešův nový účes

Premiér Petr Nečas (ODS) už v pondělí TOP 09 připomněl, že v minulosti strana proti Bátorovi výhrady neměla, a vytkl jí, že spor nyní zbytečně vyhrocuje a klade ultimáta.

Kalousek to ale odmítl.

VV vidí za tlakem TOP 09 snahu zbrzdit projednávání daňových reforem včetně změn v regulaci hazardu a rozeštvat VV s prezidentem Václavem Klausem, který Bátoru dříve veřejně podpořil.

"Pro mě je svoboda slova stejně významná jako svoboda homosexuality. Toto je zástupný problém, a kdyby se pan ministr Dobeš šel zítra dát ostříhat, tak TOP 09 bude vadit jeho nový účes a stejně bude požadovat jeho odchod," řekl šéf poslanců VV Vít Bárta, který jednoznačně odmítl tlak ministra financí Miroslava Kalouska a jeho strany.

"Chudáček starý"

Ministři za TOP 09 odešli z jednání vlády minulou středu poté, co Bátora urazil stranického šéfa Karla Schwarzenberga. Na svém facebookovém profilu jej nazval "chudáčkem starým".

Reagoval tak na Schwarzenbergova slova z rozhovoru pro Hospodářské noviny. Ministr v interview uvedl, že Bátora má silné politické krytí a je takřka nedotknutelný.

Schwarzenberg po Bátorových urážkách vzkázal, že se necítí uražen, nicméně úder ještě jednou vrátil. To když pro deník Právo řekl, že Bátorovo působení na ministerstvu školství je nepřijatelné.

"To je, jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy," řekl Schwarzenberg.

Kritický Bátora

Bátora, předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T., v minulých týdnech ostře kritizoval například amerického velvyslance v Praze za jeho podporu pražskému pochodu homosexuálů. Jeho oponentům ale vadí i Bátorova minulost spojená s uskupeními české krajní pravice.

Sledovali jsme online

 
23.8.2011 10:32 | ODS: Nehazardujte s vládou kvůli Bátorovi

Spor kolem působení kontroverzního úředníka Ladislava Bátory na ministerstvu školství nemůže být důvodem ke zpochybňování existence vlády a neměl by sloužit jako záminka pro odchod z koalice. ODS to uvedla v tiskovém prohlášení po dnešním jednání stranického grémia. Koaliční partnery vyzvala, aby s kauzou dále nehazardovali. TOP 09 odmítá účast na schůzích vlády, dokud nebude Bátora odvolán. Nevyloučila, že kauza může vést k jejímu odchodu z koalice.

23.8.2011 10:37 | Prohlášení: Grémium ODS je znepokojeno chováním koaličních partnerů

Grémium ODS je přesvědčeno, že tváří v tvář možnosti návratu hospodářské recese a nestability na finančních trzích, v době, kdy vláda připravuje návrh státního rozpočtu na příští rok a v klíčovém okamžiku schvalování reforem, je nezodpovědné hazardovat s budoucností této koalice a vlády a stabilitou naší země. Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli nepřístojnému chování subalterního úředníka byla v takovémto okamžiku zpochybňována existence této vlády. Grémium ODS konstatuje, že pokud některý z koaličních partnerů chce opustit vládní koalici, měl by tak učinit čestně a přímo a nehledat jakékoli nedůstojné záminky.

Zdroj: ODS

23.8.2011 11:21 | Bárta požádá imunitní výbor o vydání k trestnímu stíhání

Předseda poslanců VV Vít Bárta požádá sněmovní imunitní výbor o vydání k trestnímu stíhání. Funkce šéfa poslanců VV se kvůli tomu ale nevzdá. Žádost policie o vydání je podle něho tendenční, chce se však očistit v soudním procesu. Policie chce Bártu stíhat kvůli podezření, že uplácel své bývalé stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Sněmovna by měla o vydání Bárty rozhodnout na schůzi, která začne koncem srpna.

Více čtěte ZDE.

23.8.2011 12:05 | Klausův vicekancléř se chce právní cestou bránit výrokům Schwarzenberga

Prezidentův vicekancléř Petr Hájek se chce právní cestou bránit proti tomu, že ho ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v médiích označil za "poskoka" prezidenta Václava Klause. Podle Hájka tím ministr hrubě urazil hlavu státu. "Hlavu státu a její nejbližší okolí beztrestně urážet nesmí ani člen vlády. Prezident republiky nezaměstnává žádné poskoky, jak by si pan Schwarzenberg mohl vzpomenout ze svého působení na Pražském hradě," uvedl Hájek v prohlášení, které Hrad poskytl ČTK. Dodal, že urážky a hrubosti jsou v případě Schwarzenberga běžnou praxí a osobně by na jeho slova nereagoval. "Je to však současně hrubá urážka instituce prezidenta republiky," napsal Hájek. Chce se prý bránit "právními prostředky", jaký krok přesně chystám, ale neuvedl.

23.8.2011 12:22 | Nečas nepřipustí, aby senioři museli pro penze k bankomatům

Premiér a předseda ODS Petr Nečas považuje za vyloučené, aby byla zavedena povinnost vyplácení důchodů přes bankovní karty, jak o tom uvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Zkomplikovalo by to život mnoha seniorům, uvedl v tiskovém prohlášení s tím, že projekt by navíc dal monopol vyplácet 350 miliard korun ročně jedné vybrané bance.

23.8.2011 12:28 | VV považují kauzu Bátora za uzavřenou omluvou Dobeše

Předsednictvo nejmenší vládní strany Věci veřejné oznámilo, že považuje kauzu personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory za uzavřenou. Ukončit ji měla omluva ministra školství Josefa Dobeše (VV). Strana tvrdí, že hodlá řešit závažnější problémy, především ekonomické.

23.8.2011 12:54 | TOP 09: nemáme v úmyslu opustit koalici

TOP 09 nemá úmysl opustit koalici, shodlo se dnes předsednictvo této vládní strany. Z usnesení na tiskové konferenci citoval místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, který se nyní spolu s ostatními ministry této strany odmítá účastnit schůzí koaliční vlády. Vadí jim politická podpora, kterou podle nich ministr školství Josef Dobeš (VV) poskytuje předsedovi iniciativy D.O.S.T Ladislavu Bátorovi tím, že jej stále zaměstnává jako svého personálního šéfa. Pracovat ve vládě je podle názoru TOP 09 možné jen v rámci hodnotového systému, do kterého nepatří podpora extremismu.

23.8.2011 13:37 | TOP 09 chystá změny do návrhu zákona o veřejných zakázkách

Smlouvy o veřejných zakázkách by v budoucnu nezačaly platit do té doby, než budou zveřejněny, navrhují poslanci TOP 09. Jejich podnět, inspirovaný praxí na Slovensku, je jedním ze čtyř pozměňovacích návrhů, kterými chce strana měnit sněmovnou nyní projednávanou novelu zákona o veřejných zakázkách. Uvedli to předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík a poslanec Stanislav Polčák. TOP 09 ale připravuje také širší projekt zvýšení hospodárnosti nákupů ve veřejném sektoru, kam patří například i návrh, aby za předraženou či špatně zadanou veřejnou zakázku byla osobně a právně odpovědná konkrétní osoba, například starosta.

23.8.2011 14:09 | Zdravotní výbor podle očekávání přerušil jednání o reformě zdravotnictví

Sněmovní zdravotní výbor dnes podle očekávání přerušil jednání o vládních předlohách zdravotnické reformy. Poslanci se budou muset probrat celou řadou pozměňovacích návrhů. Jejich celkový souhrn bude znám ve čtvrtek, kdy zasedání výboru pokračuje a o navrhovaných změnách ke třem reformním zákonům se bude také hlasovat.

23.8.2011 14:21 | Schwarzenberg reaguje na Hájka: Být prezidentovým "podržtaškou" pro mě byla čest

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl v letech 1990 až 1992 kancléřem exprezidenta Václava Havla, řekl, že on své působení na Hradě pokládal za čest, i když byl označován za Havlova "podržtašku". Ministr tak reagoval na slova vicekancléře současného prezidenta Václava Klause Petra Hájka, který se chce právní cestou bránit proti tomu, že ho Schwarzenberg v médiích označil za Klausova "poskoka".

"Je to zvláštní. Když já jsem byl na Hradě, tak když mne označili jako podržtašku Havla, považoval jsem to za čest," řekl pro ČTK Schwarzenberg, který je do konce týdne na dovolené. Pracovat na Pražském hradě podle něj tehdy bylo ctí, ať už byl jako kancléř označován jakkoliv. "Je mi líto, že teď už se to změnilo," dodal předseda TOP 09.

23.8.2011 14:29 | Nečas: Ministr Drábek šel na rámec koaliční dohody

Premiér Petr Nečas vyostřil kritiku ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09. Nečas se nejen ostře ohradil proti Drábkovu nápadu vyplácet starobní důchody u bankomatů, ale zároveň upozornil, že ministr zašel příliš daleko. "Ministr Drábek šel v tomto případě nad rámec koaliční dohody o sociální reformě," uvedl Nečas pro IHNED.cz.

Podrobnosti čtěte ZDE.

23.8.2011 14:58 | GLOSA: Ušlechtilý guru Vít Bárta žádá spravedlnost

Vít Bárta požádá sněmovnu, aby ho vydala trestnímu stíhání. Ale komentátor Hospodářských novin Jiří Leschtina se ptá: Máme to vnímat jako mužné gesto ušlechtilého guru? Spíš jde o vynucený krok, k němuž Bárta doklopýtal vlečen událostmi. Jeho protihráč v obálkovém skandálu Jaroslav Škárka už přeci vyzval poslance ke zrušení své imunity.

Celou glosu Jiřího Leschtiny čtěte ZDE.

23.8.2011 15:02 | Zaorálek z ČSSD doporučuje předčasné volby, když vláda nevyřeší Bátoru

Pokud se vládě nepodaří vyřešit spor o kontroverzního úředníka z ministerstva školství Ladislava Bátoru a pokud kvůli tomu ministři za TOP 09 nepřijdou ve středu na zasedání vlády, měli by politici hledat cestu k předčasným volbám. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jak řekl, nejde o stanovisko grémia strany, nicméně tento názor dnes odpoledne konzultoval s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

23.8.2011 15:03 | Zvláštní schůze sněmovny k reformám by mohla být příští týden

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dostane ve středu žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny. Poslanci by na ní měli projednat mimo jiné předlohy vládní zdravotnické a penzijní reformy. ČTK to dnes řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Zatím není jasné, zda žádost podají poslanci ODS, nebo bude koaliční. Schůze by mohla být příští týden, o konkrétním termínu rozhodne Němcová.

23.8.2011 15:22 | Firmy mohou místo školky zřizovat dětskou skupinu, je to snazší

Firmy a úřady mohou nyní zřizovat takzvané dětské skupiny, kde se bude pečovat o potomky zaměstnanců. Novinku dnes představilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které od července zřídilo ve své budově první zařízení tohoto typu. Dětské skupiny jsou určené pro menší počet dětí, pravidla pro jejich zřízení jsou mírnější než u školek. Řekl to ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Náklady na zřízení budou odečitatelné z daní.

23.8.2011 15:44 | GLOSA: Chce Hájek Schwarzenberga dostat za mříže?

Vicekancléř Hájek není žádný Klausův poskok. A podnikne proti knížeti Schwarzenbergovi, který to tvrdí, "právní kroky". Zkusme se na to podívat věcně, vyzývá ve své glose šéf komentátorů Hospodářských novin Petr Honzejk. A zároveň se ptá: Copak asi knížeti hrozí?

Celou glosu si můžete přečíst ZDE.

23.8.2011 16:28 | Vedení VV kvituje Bártovo rozhodnutí nechat se vydat policii

Předsednictvo VV kvituje rozhodnutí šéfa svého poslaneckého klubu Víta Bárty nechat se vydat k trestnímu stíhání. Doporučí prý vedení poslaneckého klubu a poslancům nejmenší vládní strany, aby pro Bártovo vydání hlasovali. "Z toho důvodu, aby mohl očistit své jméno," prohlásili společně členové předsednictva. Vedení strany zároveň vyjádřilo podporu Bártově setrvání v čele poslaneckého klubu VV.

23.8.2011 16:32 | Pro Bártovo vydání budou hlasovat John, Klasnová i Peake

Předseda VV Radek John dnes ČTK řekl, že rozhodně zvedne ruku pro vydání šéfa poslanců VV Víta Bárty policii. Vlivný člen strany podle něj má dostat šanci se před soudem očistit. Ve stejném duchu se vyjádřila také místopředsedkyně strany a Bártova manželka Kateřina Klasnová. Pro Bártovo vydání budou hlasovat také například první místopředsedkyně VV Karolína Peake a poslanci Jiří Rusnok, Josef Novotný či místopředsedkyně Dagmar Navrátilová.