V pondělí skončila možnost podat přihlášku do boje o šéfa České televize. O tento post se nakonec utká 32 kandidátů.

A kdo z nich vyhraje? Přestože sílí spekulace o tom, že výběr nástupce nemocného Jiřího Janečka skončí patem, mírným favoritem zůstává Petr Dvořák, bývalý ředitel komerční televize Nova. Na základě zákulisních dohod politických stran však může být zvolen takřka kdokoliv.

Server IHNED.cz se proto zeptal mediálních odborníků, jak oni vidí volbu nového generálního ředitele veřejnoprávní televize.

Ptali jsme se na tři otázky:

1) Který z 32 kandidátů na šéfa České televize je podle vás nejvhodnější?
2) Překvapila vás něčí kandidatura? 
3) Který kandidát má největší šanci na zvolení?

ANKETA
Kdo má podle vás největší šanci stát se generálním ředitelem ČT?
Roman Bradáč
179 (9%)
Petr Dvořák
167 (9%)
Fero Fenič
184 (10%)
Hynek Chudárek
73 (4%)
Michal Klíma
71 (4%)
Alena Müllerová
415 (22%)
Jan Svoboda
390 (20%)
Jana Škopková
427 (22%)

Jan Potůček

 

šéfredaktor DigiZone.cz

1) Vyzdvihovat v době, kdy víme jen jména lidí, kteří podali přihlášku do konkurzu, jediné jméno, by bylo příliš velké zvýhodňování nebo naopak znevýhodňování tohoto kandidáta. Když to ale zobecním, šanci vidím spíš u známých kandidátů, kteří se pohybují v branži a jsou v ní úspěšní. Spíš se kloním k typu manažera než tvůrce. Tvůrce by měl pro televizi tvořit, ne ji vést. Vzpomeňme si na to, jak dopadla Helena Třeštíková coby krátkodobá ministryně kultury. Úplně ji to semlelo. Umělci jsou příliš emociální a neschopni nutných kompromisů, které s sebou nese funkce generálního ředitele ČT.

2) Na můj vkus je mezi kandidáty příliš mnoho "no name" lidí. Jedním z překvapení je bývalý ředitel vydatavatelství Economia Michal Klíma, o němž se spekulovalo, že ho chtějí politici instalovat na místo ředitele Českého rozhlasu. Určitým překvapením jsou i současní či bývalí novináři z ČT: Milan Šíma, Roman Prorok či Jiří F. Potužník, kterým bych ale nedával přehnané šance. 

3) Takový, co představí kvalitní a reálný projekt, má za sebou úspěšnou manažerskou kariéru a dokáže si zajistit podporu na patřičných místech. Vyzdvihovat jedno jméno by se rovnalo kudle do zad - stejně jako když Václav Havel před volbami vyjádří podporu nějaké politické straně, která potom neuspěje.


Ivo Mathé

rektor AMU, první generální ředitel České televize v letech 1992-98, vedoucí prezidentské kanceláře Václava Havla v letech 1999-2003

1) Pokud bych řekl konkrétní jméno, mohl by to také být polibek smrti. Drtivá většina kandidátů je dle mě nekompetentní, protože situace v České televizi je komplikovaná, možná komplikovanější, než si myslíme. Jeden až dva kandidáti jsou kompetentní k řízení České televize, ale nerad bych řekl konkrétní jména.

2) Ničí kandidatura mě nepřekvapila, čekal jsem tolik lidí. Mnozí kandidují opakovaně bez mizivé šance na zvolení, jiní zase přicházejí s předem vyjednanou podporou.

3) Nakonec může být zvolen kdokoliv, situace v Radě České televize opravdu není přehledná.


Jan Jirák

profesor mediálních studií na Metropolitní univerzitě Praha

1) V seznamu přihlášených vidím několik kandidátů s odpovídající kvalifikací a zkušeností, ale neznám jejich projekty, takže je obtížné určit, který z jich je nejvhodnější. Osobně se domnívám, že by bylo vhodné opět se - po letech - pokusit instalovat ředitele, který by do ČT přišel zvenčí, ale měl přiměřenou zkušenost s řízením médií. Bylo by také velmi žádoucí, aby to byla vzdělaná osobnost s prokazatelným kulturním rozhledem. Manažerské schopnosti nestačí. A pokud možno bez příliš silné a očividné vazby na konkrétní profesní, respektive uměleckou skupinu v oblasti médií.

2) Ano, překvapilo mě několik kandidatur, ale jmenovat je nebudu. Snad jen, že překvapení vyvolávají některá jména z řad současných pracovníků ČT.

3) To opět nelze posoudit bez znalosti projektů a bez konkrétnější představy, jak bude Rada ČT naplňovat svá doposud deklarovaná předsevzetí (například pokud jde o podporu rozvoje programu). V zásadě si myslím, že větší šanci mají přihlášení zevnitř ČT, i když si nejsem jist, že je to pro veřejnost a ČT dobře.


 

Jaromír Volek

profesor mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

1) Obecně, bez znalosti projektů, považuji za důležité naplnění dvou základních kritérií. Budoucí ředitel by měl v ideálním případě syntetizovat zkušenost manažerskou, profesní i tvůrčí. Tedy televizní a filmovou. Je třeba dát pozor, aby v ČT nepřevládla vševědná „MBA mentality“, která obtížně rozlišuje mezi specifiky tvůrčí práce se symbolickými komunikáty a pásovou výrobou čeholiv. Najít takto profesně vybavenou osobnost v české mediální krajině nebude snadné. Podíváte-li se na všechny polistopadové šéfy ČT, je zřejmé, že ani jeden neměl obě zmíněné „nohy". A v některých případech ani jednu. Třetí podmínkou je určitá osobnostní kvalita. Mělo by jít o profesionála, který bude nejen ochoten bojovat za svou firmu, ale především o princip veřejné mediální služby jako takový.

2) Primárně nejde o jména, ale jistým překvapením je vysoký počet uchazečů, kteří se považují za kompetentní řídit firmu, která má sedmimiliardový rozpočet a především, jejíž agenda a jednotlivé produkty jsou tak složitě strukturované, že jen laik se může domnívat, že pro její kvalitní řízení vystačí se znalostmi a zkušenostmi moderátora zpravodajství. 

3) Vzhledem k mechanismu sestavování Rady ČT, respektive v daném případě vzhledem k výběru volitelů, půjde s vysokou pravděpodobností o kandidáta, který bude dostatečně prokádrován stranickými sekretariáty nejsilnějších politických stran. Dá se předpokládat, že sítem užšího výběru sice projde i několik kvalitních kandidátů, ale vítězem bude pravděpodobně ten, který bude nabízet, jako přidanou hodnotu k nezbytné míře odbornosti, i co nejvyšší ochotu ke spolupráci s nejsilnějšími politickými stranami. Jinými slovy bude si umět najít co nejsilnějšího patrona.


 

Přehled kandidátů na generálního ředitele České televize:

1. Radoslav Štědroň

2. Hynek Chudárek

3. Alena Müllerová

4. Vratislav Rakouš

5. Petr Bakus

6. Milan Šíma

7. Radomír Šimek

8. Jiří Uher

9. Roman Bradáč

10. Jan Svoboda

11. Jan Vávra

12. Stanislav Vaněk

13. Ondřej Zamazal

14. Tomáš Kouřim

15. František Fenič

16. Jana Škopková

17. Michal Korol

18. Nataša Slavíková

19. Luděk Pištěk

20. Michal Klíma

21. Martin Vadas

22. Petr Dvořák

23. Jiří Franc

24. Radomír Pekárek

25. Rostislav Senjuk

26. Jiří F. Potužník

27. Roman Prorok

28. Jan Vít

29. David Holý

30. Petr Soukup

31. Jan Vyčítal

32. Lukáš Glaser

Vyřazeni byli Jiří Pechanz, Tomáš Kopečný, Michal Vostřez a Petr Čunderlík