Hurikán Irene poté, co se přehnal nad ostrovy Turks a Caicos, znovu zesílil na druhý stupeň pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice hurikánů. Podle Národního centra pro hurikány (NHC) v Miami by měl nadále zesilovat, do čtvrtka by se měl dostat do třetí kategorie, kdy rychlost větru překročí hranici 178 kilometrů v hodině.

Oko hurikánu se pohybuje asi 15kilometrovou rychlostí. Po osmé hodině SELČ se nacházelo zhruba 600 kilometrů jihovýchodně od bahamské metropole Nassau. Souostroví by Irene mohla zasáhnout nejpozději ve čtvrtek.

Větry, které Irene doprovázejí, dosahují rychlosti přes 155 kilometrů v hodině.

Hurikán drží směr k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států, kde se na jeho příchod připravují především v Severní a Jižní Karolíně. Dorazit by tam měl o víkendu.

První oběť si Irene vyžádala v Portoriku, ale podle odhadu meteorologů by neměla způsobit žádné větší škody ropným nalezištím v Mexickém zálivu.

Varování platí pro celé východní pobřeží

Američtí meteorologové vydali varování pro celý východ USA, protože zatím není jisté, kde přesně hurikán udeří. Během příštích pěti až sedmi dnů lze podle expertů očekávat masivní projevy bouře po celém pobřeží Atlantiku. Ohroženy jsou státy Severní a Jižní Karolina, ale i Nová Anglie na severovýchodě USA. Živel pocítí i obyvatelé New Yorku a metropole Washingtonu.

Na pobřežní oblasti Dominikánské republiky Irene v minulých dnech přinesla prudké lijáky a silné vlnobití a přinutila více než 11 tisíc obyvatel k evakuaci z jejich domovů. Kolem 25 lokalit bylo odříznuto od světa. Ve více než dvou třetinách státu platí nejvyšší stupeň ohrožení. V celé zemi zůstaly uzavřeny školy.

Související