Poslanci Věcí veřejných nezvednou ve sněmovně ruku pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek, které ve středu vláda odsouhlasila v rámci schvalování daňové reformy. Podle šéfa poslaneckého klubu Víta Bárty budou VV chtít ještě o zdanění stravenek jednat na poslanecké půdě.

"Stravenky zůstanou," napsal Bárta ČTK k vládou schválenému dokumentu. A podle zákulisních informací je jeho sebevědomí namístě.

I premiér a předseda ODS Petr Nečas připustil, že sněmovna může návrhy zákonů změnit. Musí se ale na nich shodnout všichni koaliční partneři. Ministr financí Miroslav Kalousek ovšem tuto změnu nepřipouští.

Spokojený Kalousek

Kalousek je s výsledkem jednání vlády spokojen, varoval ale před případným hlasováním VV s opozicí.

"Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné, jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery," uvedl.

Kdyby VV ve sněmovně hlasovaly s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to podle Kalouska "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice".

VV neuspěly v boji o stravenky a také o podporu zaměstnávání zdravotně postižených, prosadily si ale jiné dva body.

"Naše požadavky, které byly schváleny, jsou jednotné odvody z hazardu ve výši dvaceti procent a osvobození drobných akcionářů od daní z dividend," uvedla pro server IHNED.cz Karolína Peake, vicepremiérka pro boj s korupcí a místopředsedkyně VV.

Nečas kritizoval absenci TOP 09

Vláda schválila daňovou reformu i přes nepřítomnost ministrů za TOP 09, kteří byli zastoupeni náměstky. Absenci členů kabinetu ostře kritizoval premiér Nečas.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se