Praha uvažuje o zvýšení daně z nemovitosti. Hlavní město proto rozeslalo městským částem dotaz, jaký nárůst by požadovaly. Například Praha 1 a 2 navrhují trojnásobné zvýšení koeficientu, daň by se tak podle jejich návrhu zvýšila třikrát. Se zdražením souhlasí i Praha 5 nebo 7.

O případném nárůstu budou starostové a zástupci hlavního města jednat na konci srpna, o možném zvýšení by ale muselo rozhodnout hlavní město.

Praha dosud na rozdíl od jiných velkých měst koeficient výběru daně z nemovitosti neupravovala. Nynější zvýšení by hlavnímu městu mohlo částečně pokrýt výpadky, které mu způsobila ekonomická krize nebo změna rozpočtového určení daní, kterou navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Daň z nemovitosti je stoprocentním příjmem městského rozpočtu.

Některé městské části dostaly letos od hlavního města nižší dotace. Například Praha 2 získala o 45 milionů méně, řekl starosta druhé městské části Jiří Paluska (ODS). "Hůř již na tom je pouze Praha 1," poznamenal.

Zvýšení daně z nemovitosti tak městské části vidí jako prostředek, jak naplnit své rozpočty. V současné době Praha 2 z daně z nemovitosti dostává podle Palusky 20 milionů korun. Vedení městské části se shodlo, že by se koeficient měl zvýšit třikrát. Praha 2 by tak získala z daně 60 milionů korun.

Stejný postoj zaujala i Praha 1.

"Koeficient je potřeba upravit," řekl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). V centrální městské části by bylo podle něj možné jej zvýšit i pětkrát.

"Protože musí dojít ke konsenzu, navrhujeme koeficient tři," dodal. Nyní Praha 1 z daně dostává 27 milionů, nově by v rozpočtu měla 81 milionů.

O zvýšení daně musí rozhodnout hlavní město. Zda se podaří nalézt shodu mezi všemi městskými částmi ale není jasné. Jiné požadavky mají totiž podle Palusky městské části v centru a jiné na okraje metropole. Zákon ale jiné nastavení daně v jedné obci neumožňuje. O problematice by měli starostové diskutovat na konci srpna na setkání, na kterém se budou řešit dotační vztahy mezi hlavním městem a městskými částmi na rok 2012.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru