Následky noční bouře zkomplikovaly dopravu v Libereckém kraji. Popadané stromy zablokovaly několik silnic, další silnici zaplavilo bahno a i ta musela být pro dopravu uzavřena.

Na některých místech v Jizerských horách spadlo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i více než 40 milimetrů srážek během jediné hodiny.

V Libereckém kraji platí stav ohrožení. Kvůli nebezpečí povodní jej zde vyhlásil ČHMÚ do čtvrtečních 9:20 hodin. Na řece Smědá v Předlánce byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

Kvůli spadlému stromu se ráno zastavila doprava na frekventované železniční trati ze Železného Brodu na Tanvald.

Nejhorší situace byla zřejmě na Jablonecku, zejména v okolí Železného Brodu. Kvůli pěti popadaným stromů je uzavřen více než osm kilometrů dlouhý úsek komunikací mezi Železným Brodem a Bozkovem.

Spadlý strom zablokoval i silnici v Polubném. Podle policie tam smrk spadl na dráty elektrického a telefonního vedení. Dráty visí jen půl metru nad vozovkou, a silnice proto musela být uzavřena. Kvůli spadlému stromu je omezený i přístup do Pěnčína na Liberecku, na plném uvolnění silnice hasiči pracují.

Uzavřena je po bouřce také silnice druhé třídy 263 v Žandově na Českolipsku. Vozovku tam zaplavilo bahno z polí. Na komunikaci je tak silná vrstva bahna, že ji policie musela pro dopravu uzavřít, navíc tam havaroval nákladní automobil a skončil v příkopu. Na úklidu komunikace pracují hasiči spolu se silničáři.

Hasiči zasahovali v Královéhradeckém a Pardubickém kraji

Noční bouře se přehnala i přes Královéhradecký a Pardubický kraj a lámala zde stromy. Hasiči museli v několika případech vyjíždět ke stromům a větvím spadlým na silnice, informovali královéhradečtí a pardubičtí hasiči na svých webových stránkách. Povoden

Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali například u Horního Dehtova na Trutnovsku, kde rozřezali strom spadlý na silnici. Další výjezdy kvůli popadaným stromům byly například ve Vrchlabí, Špindlerově Mlýně či Žacléři.

V Pardubickém kraji hasiči vyjížděli ke třem případům spadlých stromů na silnici.

Přerušena doprava z Plzně do Českých Budějovic

Noční bouře v Plzeňském kraji přerušila provoz na hlavní železniční trati z Plzně do Českých Budějovic, konkrétně na úseku z Nezvěstic do Blovic. Oprava potrvá do čtvrtečních zhruba 18:00. ČTK to řekla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

"Na úseku je od 04:30 závada na trakčním vedení. Vinou náhradní dopravy autobusy musí cestující počítat se zhruba třicetiminutovým zpožděním," dodala. Mezi Nezvěsticemi a Blovicemi nejezdí osobní vlaky ani rychlíky.

Hasiči v Plzeňském kraji měli v noci kvůli bouřce 50 výjezdů, kdy čerpali vodu ze zatopených sklepů a domů a 45 případů, kdy vyjížděli k odstraňování překážek z komunikací. "Nejhorší situace byla na jižním Plzeňsku a v Plzni," uvedla mluvčí Alena Marešová.

Bouřky ve středních Čechách

Ve Středočeském kraji měli nejvíce práce hasiči na Příbramsku a Rakovnicku, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Na Příbramsku zasahovali hasiči od půlnoci do rána v 26 případech, na Rakovnicku pak v 15 případech.

V celém kraji vyjížděly jednotky zejména k popadaným stromům na komunikace, podle mluvčí se v souvislosti s bouřkou nikdo nezranil. "Asi v pěti případech hasiči čerpali vodu, která zaplavila domy, když přitekla například z polí," doplnila mluvčí hasičů.

 

Foto v článku: autor - ČTK; Třešť, kraj Vysočina

Související